W Warszawie pożegnano śp. o. Adama Schulza

W imieniu Kościoła warszawskiego dziękuję Panu Bogu za tego wspaniałego człowieka i kapłana – mówił metropolita warszawski abp Adrian Galbas podczas uroczystości pogrzebowych p. o. Adama Schulza, pierwszego rzecznika KEP, które odbyły się 27 marca 2025 roku w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie.
Abp Galbas dołączył swoje podziękowania Panu Bogu „za to wszystko, co Ojciec Adam zrobił dla Warszawy, dla Kościoła w Warszawie, zarówno dla duchownych, jak i dla ludzi świeckich”. Przyznał, że choć śp. o. Adam Schulz rozpoczął i zakończył swoje życie w Trójmieście, to jednak w znacznej mierze było ono skoncentrowane na Warszawie.
„W imieniu Kościoła warszawskiego bardzo serdecznie Panu Bogu dziękuję za tego wspaniałego człowieka i kapłana. I mam taką nadzieję, że skoro Pan Bóg w swojej mądrości zabrał go do wieczności, to charyzmaty, które były obecne i którymi tak hojnie się z nami dzielił Ojciec Adam, Bóg rozsieje hojnie po innych w Kościele. Bo bardzo dzisiaj potrzebujemy ludzi tak rozsądnych, stanowczych, stąpających twardo po ziemi, mądrych, zwłaszcza wtedy, kiedy stajemy się liderami, kiedy prowadzimy innych, kiedy pomagamy innym w towarzyszeniu w ich codziennym życiu. Potrzebujemy także ludzi tak głęboko duchowych jak Ojciec Adam” – zaznaczył abp Galbas.
Homilię wygłosił ks. Andrzej Grefkowicz, kapłan archidiecezji warszawskiej, przyjaciel św. o. Adama Schulza SJ. Przypomniał, że w 1998 roku Konferencja Episkopatu Polski mianowała o. Schulza pierwszym rzecznikiem Episkopatu. Piastował tę funkcję do 2003 roku. „Dzięki niemu pojawili się kolejni rzecznicy w diecezjalnych i strukturach Kościoła. Tam gdzie został postawiony nie funkcjonował jako solista, ale dzielił się odpowiedzialnością z innymi” – mówił duchowny.
Ks. Grefkowicz podkreślił, że o. Schulza charakteryzowała wrażliwość na świeckich, na specyfikę ich duchowości, na ich misję w Kościele, „by nie byli drugą kategorią ludu Bożego, ale by odkryli swoje miejsce, swoją misję”. „Drążył w tej kwestii nauczania Soboru Watykańskiego II, zmieniał, prostował pod tym względem dotychczasowe myślenie Kościoła przedsoborowego. Ten ważny dar Soboru Watykańskiego II Ojciec Adam podjął i wydaje się, że konsekwentnie, uparcie głosił. Zmienił nasze myślenie” – mówił.
„Dar, który przez posługę o. Adama Bóg dał swojemu Kościołowi, trwa nadal. Myślenie na temat świeckich, ich misja, duchowość, miejsce w Kościele trwa, nie przemija, mimo, że Ojciec Adam zamknął oczy” – zaznaczył duchowny.
Na zakończenie liturgii sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Marczak odczytał kondolencje przewodniczącego Episkopatu abp Tadeusza Wojdy. „Kościół w Polsce, Wspólnota Jezuitów i Konferencja Episkopatu Polski zawdzięcza wiele śp. Ojcu Adamowi Schulzowi SJ. Lata 1998 do 2004 to czas, gdy swoje życie poświęcił na pracę dla Konferencji Episkopatu Polski. Jako pierwszy rzecznik i dyrektor biura informacji Konferencji Episkopatu Polski przyczynił się także do ewangelizacji +cyfrowego kontynentu+” – napisał Przewodniczący KEP.
Z kolei bp Marczak podkreślił w swoich kondolencjach, że „Jego wieloletnia działalność naukowa i publicystyczna była wyrazem troski o przekaz prawdy i piękna Ewangelii”. „Ojciec Adam Schulz SJ z oddaniem służył Kościołowi, pełniąc odpowiedzialne funkcje zarówno w zakonie, jak i na szerszym polu działań duszpasterskich i naukowych” – zwrócił uwagę.
„Osobiście dziękuję Ci również za Twoje wskazówki i rady współbrata, przełożonego i pierwszego Rzecznika Episkopatu, a także człowieka wielkiego serca i dobroci. Z Twojej wiedzy i doświadczenia korzystałem nie tylko ja i pozostali rzecznicy KEP, ale także ci wszyscy, których łączyłeś przez pracę w Ogólnopolskiej Radzie Ruchów Katolickich, Odnowie w Duchu Świętym, Wspólnocie Życia Chrześcijańskiego i wielu innych miejscach, gdzie Twoja obecność pozostawiła trwały ślad” – zaznaczył w Słowie pożegnalnym rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.
„Niech Twoje zaangażowanie w Kościele i służba Dobremu Bogu, którą tyle lat z oddaniem pełniłeś, często zapominając o sobie samym, będzie dzisiaj kapitałem, z którym staniesz przed Panem, by usłyszeć Jego słowo miłosierdzia a także to, że Cię przyjmie tam, gdzie wszyscy kiedyś chcemy dojść” – podkreślił ks. Gęsiak.
List kondolencyjny skierował także bp Adam Wodarczyk, delegat KEP ds. Ruchów Katolickich i Stowarzyszeń Katolickich, który odczytała pani Regina Pruszyńska, wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich. Od 1994 roku śp. o. Schulz pełnił funkcję jej przewodniczącego.
Przed rozpoczęciem liturgii dyrektor Biura Odznaczeń i Nominacji Kancelarii Prezydenta RP Piotr Oleńczak poinformował, że Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie o. Adama Schulza SJ Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności duszpasterskiej i społecznej.
Po Mszy Świętej wyruszył kondukt żałobny do grobowca ojców Jezuitów na Cmentarzu Stare Powązki, gdzie zostało złożone ciało Zmarłego.
Źródło: BP KEP