W Watykanie odbyło się ekumeniczne czuwanie modlitewne

2024-10-12 12:21
Ekumeniczne czuwanie modlitewne w Watykanie
Autor: EPA Ekumeniczne czuwanie modlitewne w Watykanie

- Wyrażamy wstyd z powodu skandalu podziału chrześcijan, skandalu braku wspólnego świadectwa o Panu Jezusie – napisał Ojciec Święty w homilii na nabożeństwo ekumeniczne, odprawione wczoraj na Placu Pierwszych Męczenników Rzymski w Watykanie. Zgodnie z tradycją to właśnie w tym miejscu miał zostać ukrzyżowany św. Piotr.

Przy śpiewie pieśni „Laudate Dominum” uczestnicy modlitwy z zapalonymi świecami w rękach, zgromadzili się przed ikoną Krzyża. W pierwszych rzędach zasiedli przedstawiciele innych wyznań, którym towarzyszył kard. Kurt Koch, prefekt Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan. To on wprowadził w modlitwę, przypominając, że dziś przypada rocznica rozpoczęcia obrad Soboru Watykańskiego II w 1962 roku i podziękował za jego „ekumeniczne owoce”. Wspomniał również o 60. rocznicy soborowej konstytucji dogmatycznej o Kościele „Lumen gentium” i dekretu o ekumenizmie „Unitatis redintegratio”.

Po śpiewie „Adsumus” papież odmówił modlitwę o dar Ducha Świętego. Przedstawiciele Kościołów w swoich ojczystych językach odczytali słowa uwielbienia Boga, przeplatane śpiewem „Tibi Deo gloria”. Po czytaniu z księgi proroka Izajasza, śpiewie „Alleluja” i fragmencie Modlitwy Arcykapłańskiej Jezusa z Ewangelii wg św. Jana, powtórzonym w kilku językach z różnych kontynentów oraz pieśni „Bless the Lord, my soul”, zgromadzeni – zgodnie ze zwyczajem modlitw we Wspólnocie z Taizé – przez kilka minut modlili się w ciszy.

Następnie zabrzmiało „Kyrie eleison”, przelatane fragmentami wspomnianych dokumentów soborowych i intencjami modlitewnymi do Ducha Świętego: o jedność chrześcijan, wspólnotę świadectwa, „aby świat uwierzył”, solidarność wobec potrzebujących, pełną komunię eucharystyczną.

W swoim rozważaniu Papież Franciszek zwrócił uwagę na pilną potrzebę budowania jedności chrześcijan, a także na podobieństwa pomiędzy jednością a synodalnością. 

Odwołując się do dekretu Unitatis redintegratio, ogłoszonego 60 lat temu, Ojciec Święty przypomniał, że „im bardziej chrześcijanie zbliżają się do Chrystusa, tym bardziej zbliżają się do siebie nawzajem”. Podkreślił, że „jedność chrześcijan i synodalność są ze sobą powiązane” i, że jeśli synodalność jest drogą Kościoła trzeciego tysiąclecia, to musi być ona podejmowana we wspólnocie z braćmi w Chrystusie. „W obu procesach nie tyle chodzi o zbudowanie czegoś, ile o przyjęcie i uczynienie owocnym daru, który już otrzymaliśmy. A jak wygląda dar jedności? Doświadczenie Synodu pomaga nam odkryć niektóre jego aspekty” – napisał.

Wskazując inspiracje dotyczące jedności chrześcijan, jakie można zaczerpnąć z doświadczenia synodalnego, Papież podkreślił, że jedność jest „nieprzewidywalnym darem”, którego ostateczny kształt jest niemożliwy do przewidzenia – podobnie, jak nie są znane z wyprzedzeniem wnioski, do jakich dojdzie Synod. Za jednym z mistrzów ekumenizmu ks. Paulem Couturier przypomniał, że należy błagać Boga o jedność chrześcijan, „jak Chrystus chce i za pomocą środków, których On pragnie”. Papież zaznaczył następnie, że, podobnie jak synodalność, „jedność jest wędrówką: dojrzewa w drodze”, a do jej wzrostu niezbędna jest wzajemna służba i współpraca wszystkich chrześcijan, które muszą dokonywać się „w rytmie Boga”. W trzecim porównaniu zauważył, że tak synodalność, jak i jedność są harmonią, a nie ujednoliceniem. „Synod pomaga nam na nowo odkryć piękno Kościoła w różnorodności jego oblicza. Tak więc jedność nie jest jednolitością, nie jest też wynikiem kompromisów czy ekwilibrystyki. Jedność chrześcijan to harmonia w różnorodności charyzmatów, wzbudzonych przez Ducha dla zbudowania wszystkich chrześcijan” – napisał Ojciec Święty.

Powracając do świadectwa męczenników, bliskiego ze względu na miejsce, w którym odbywało się piątkowe czuwanie ekumeniczne, jak też sa sam „ekumenizm krwi”, jakie do dziś łączy chrześcijan, oddających życie za wiarę, Franciszek podkreślił w swoim rozważaniu, że świadectwo to jest mocniejsze od jakichkolwiek słów, ponieważ „jedność pochodzi z Krzyża Pana”. W imieniu zebranych wyraził też „wstyd z powodu skandalu podziału chrześcijan, skandalu braku wspólnego świadectwa o Panu Jezusie” i zachęcił, by trwający Synod stał się okazją do poprawy tej sytuacji i skoncentrowania się na wspólnej płaszczyźnie chrztu. „Świat potrzebuje wspólnego świadectwa, świat potrzebuje, abyśmy byli wierni naszej wspólnej misji” – przypomniał.

Po pieśni „Bogorodice diewo” odmówiono modlitwę „Ojcze nasz”. Papież odczytał końcową modlitwę i udzielił po angielsku błogosławieństwa. Na zakończenie odśpiewano pieśń „Beati voi poveri”.

Ekumeniczne czuwanie modlitewne w Watykanie przygotowali wspólnie: Sekretariat Generalny Synodu Biskupów, Dykasterię ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz Wspólnota z Taizé.

Źródło: Vaticannews, KAI