W Watykanie rozpoczęło się ustawianie szopki

2021-11-09 8:46
Plac św. Piotra
Autor: bergsteigerin/pixabay.com

Na placu św. Piotra rozpoczęło się ustawianie Bożonarodzeniowej szopki podarowanej przez Peru. Nawiązuje do przypadającej w tym roku 200. rocznicy ogłoszenia niepodległości tego kraju i będzie ukazywać wycinek codziennego życia narodów andyjskich.

Szopka będzie się składać z ponad 30 części. Pracuje nad nią obecnie pięciu najlepszych artystów z miasta i regionu Huancavelica, skąd pochodzi przyszłe dzieło.

Postacie Dzieciątka Jezus, Maryi Panny, św. Józefa, Trzech Króli i pasterzy będą naturalnej wielkości i zostaną wykonane z takich materiałów jak ceramika, drewno i włókno szklane. Będą ubrane w narodowe stroje tamtejszego ludu Chopcca, który jest ofiarodawcą szopki.

Królowie-Magowie ze Wschodu będą mieli ze sobą sakwy i torby z takimi artykułami spożywczymi z regionu Huancavelica, jak bataty, quinoa, kiwicha i cañihua, i będą im towarzyszyły lamy z flagą peruwiańską na grzbietach. Narodziny Dzieciątka ogłosi chłopczyk-aniołek na ludowym instrumencie dętym – wajrapuco.

W szopce znajdą się też posążki różnych zwierząt z tego regionu: lamy, alpaki, wikunie, owce, vizcache (odmiana zająca), parihuany (gatunek flaminga) i kondor andyjski, będący narodowym symbolem Peru. Zostaną także pokazane elementy kultury, tradycji i narzędzia pracy ludu Chopcca, używanych np. przy uprawie roli.

Dzieło ma symbolizować 200. rocznicę ogłoszenia niepodległości Peru, ale też powszechne powołanie do zbawienia podkreślając, że Syn Boży przyszedł na świat, aby zbawić każdego, niezależnie od jego języka, narodowości czy kultury.

Źródło: KAI