Warszawa: gdzie skorzystać z Nocy Konfesjonałów?

W całej Polsce, w czasie Wielkiego Tygodnia, odbędzie się Noc Konfesjonałów – oddolna inicjatywa duchownych, która polega na organizowaniu dodatkowych spowiedzi w późnych godzinach wieczornych lub nocnych- to z myślą o zapracowanych. W akcję włączyło się także wiele warszawskich parafii.
W stolicy oficjalnie do akcji oficjalnie włączyło się dziewięć parafii:W Sanktuarium Świętego Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61 spowiedź w ramach Nocy Konfesjonałów odbędzie się w Wielką Środę w godzinach 20:00–00:00.Parafia Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny zaprasza wiernych w Wielki Piątek, w godzinach 20:00–23:00.Parafia bł. Edmunda Bojanowskiego przy ul. Kokosowej 12 organizuje spowiedź zarówno w Wielki Piątek, jak i w Wielką Sobotę, w godzinach 20:00–00:00.W parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia przy ul. św. Bonifacego 9 wierni będą mogli skorzystać ze spowiedzi w Wielki Piątek w godzinach 21:00–00:00 oraz w Wielką Sobotę od 7:30 do 17:00.Parafia św. Maksymiliana Kolbego przy ul. Rzymowskiego 35 zaprasza na Noc Konfesjonałów w Wielką Środę od godziny 18:30 do północy. Dodatkowo, między 20:00 a 21:00 będzie możliwość spowiedzi w języku angielskim, włoskim oraz francuskim.W parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przy ul. Wojciechowskiego 32 spowiedź odbędzie się w Wielki Piątek w godzinach 20:00–00:00.Parafia św. Łukasza Ewangelisty przy ul. Sprawnej na Kępie Tarchomińskiej także zaprasza w Wielki Piątek w godzinach 20:00–00:00.Wierni będą mogli przystąpić do spowiedzi również w parafii św. Alojzego Orione przy ul. Lindleya 12 – w Wielki Piątek w godzinach 21:00–00:00.Warto dodać, że w warszawsko-praskiej parafii św. Rity z Cascii spowiedź w ramach Nocy Konfesjonałów już się odbyła.
To lista warszawskich parafii, które oficjalnie zgłosiły udział w akcji na stronie nockonfesjonalow.pl. Wiele innych kościołów również organizuje nocne spowiedzi bez wcześniejszej rejestracji, dlatego warto odwiedzić stronę internetową własnej parafii lub zadzwonić do kancelarii, by upewnić się, czy także tam nie będzie możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty w godzinach wieczornych lub nocnych. Zapisy parafii do Nocy Konfesjonałów trwają – można dołączać do akcji do ostatniej chwili, czyli do wieczora w Wielki Piątek. Do tegorocznej edycji zgłosiło się dotychczas 125 parafii.
Dodatkowo w serwisie znaleźć można warunki dobrej spowiedzi, rachunek sumienia do odczytania, odsłuchania oraz pobrania, a także katalog kościołów ze zdjęciami i informacjami o spowiedzi w ciągu roku, dotyczący wszystkich parafii biorących udział w akcji.
Co roku w inicjatywie uczestniczy kilkaset kościołów. Wyjątkiem były lata 2020 i 2021 – najpierw z powodu pandemii akcja się nie odbyła, a rok później, z uwagi na obostrzenia sanitarne, została zorganizowana jedynie w 66 świątyniach. W ubiegłym roku nocna spowiedź odbyła się w 144 kościołach w całej Polsce. Łącznie, od początku istnienia inicjatywy, do akcji dołączyło 811 parafii w 37 diecezjach.
Noc Konfesjonałów od początku była skierowana do osób, które z różnych powodów mają trudność z duchowym przygotowaniem do świąt. Jak podkreśla ks. Grzegorz Adamski, koordynator akcji, to „próba podjęcia dialogu ze współczesnym człowiekiem: zabieganym, nie mającym czasu, biegnącym, zapracowanym”.
Akcja miała zwrócić uwagę na duchowy wymiar Wielkanocy, który – jak zauważa ks. Adamski – bywa spłycany i sprowadzany do kulinarnych tradycji. Tymczasem, jak mówi duchowny, „Wielkanoc dotyczy najgłębszych sfer ludzkiej egzystencji. Gwarancją tego dla nas, ludzi wierzących, jest Chrystus, który jako pierwszy żywy wrócił z cmentarza. W chrześcijaństwie nazywamy to nawróceniem”.
Źródło: ekai