Warszawa: msza św. za ofiary katastrofy smoleńskiej

Biskup polowy Wiesław Lechowicz przewodniczył Mszy św. w intencji załogi samolotu prezydenckiego, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. Eucharystia odprawiona została w hangarze 1. Bazy Lotnictwa Transportowego. W katastrofie zginęło siedem osób służących w ówczesnym 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego, który po tragedii został przekształcony w 1. Bazę Lotnictwa Transportowego.
Msza św. sprawowana była obok samolotu Boeing 737-800 „Roman Dmowski”, służącego do zapewnienia transportu najważniejszych osób w państwie. Obok ołtarza stanęły portrety osób związanych z 36. Pułkiem, które zginęły w Smoleńsku. Liturgię słowa przygotowali żołnierze bazy.
W homilii biskup polowy przypomniał, że obchodzony Rok Jubileuszowy, jest poświęcony nadziei. Zwrócił uwagę, że z nadzieją wiążą się też nadchodzące święta Wielkanocne. Podkreślił, że nadzieja chrześcijan opiera się na dwóch fundamentach, wierze i miłości. – Tam gdzie jest miłość, tam również są rany. Tam, gdzie jest miłość, tam również jest krzyż, ale tam, gdzie jest miłość, dzięki Jezusowi wierzymy w zmartwychwstanie. Łączy nas zatem miłość – wskazał biskup.
Podkreślił, że zgromadzonych podczas uroczystości żołnierzy i pracowników 1. Bazy Lotnictwa Transportowego łączy również miłość do tych, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. – Łączy was ta sama służba dla naszej Ojczyzny. Łączy solidarność bólu i smutku, ale również łączy nas solidarność w nadziei. Ta właśnie nadzieja, jest kierowana przez wiarę i miłość. Zróbmy wszystko, aby dzięki Jezusowi Zmartwychwstałemu ta nadzieja była w naszych sercach zawsze żywa – zachęcił biskup polowy.
Eucharystię koncelebrował ks. ppłk Marcin Janocha, szef sekretariatu biskupa polowego i zarazem kapelan 1. Bazy Lotnictwa Transportowego. We Mszy św. uczestniczyły rodziny tragicznie zmarłych członków załogi samolotu. Obecni byli także gen. dyw. pil. Ireneusz Nowak, inspektor Sił Powietrznych Dowództwa Generalnego, żołnierze i pracownicy 1. Bazy Lotnictwa Transportowego z dowódcą, gen. bryg. pil. Pawłem Bigosem.
W katastrofie smoleńskiej zginęło siedem osób załogi, służącej w 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego: ppłk pil. Robert Grzywna, mjr pil. Arkadiusz Protasiuk, por. pil. Artur Ziętek, chor. Andrzej Michalak oraz stewardessy: Natalia Januszko, Barbara Maciejczyk oraz Justyna Moniuszko.
Źródło: ekai