Warszawa: Narodowy Marsz Papieski upamiętniający 40. rocznicę śmierci ks. Popiełuszki

2024-10-19 15:22
Marsz Papieski, ks. Popiełuszko
Autor: Centrum Życia i Rodziny/twitter.com

Duchowy przewodnik Solidarności, krajowy duszpasterz ludzi pracy i służby zdrowia. Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko- dokładnie 40 lat temu zamordowany przez funkcjonariuszy komunistycznej bezpieki. Kapłan, który na długo przed swoją męczeńską śmiercią musiał się mierzyć się z prześladowaniami, pomówieniami i szykanami SB. Dziś wspominamy ten tragiczne chwile, które w 1984 roku wstrząsnęły całą Polską, ale też fenomen kultu ks. Jerzego. W ramach obchodów, ulicami Warszawy idzie Narodowy Marsz Papieski. Uczestnikom towarzyszy hasło "Zło dobrem zwyciężaj".

W Marszu idzie kilka tysięcy osób. Pochód wyruszył z Placu Zamkowego w Warszawie. Uczestnicy przejdą do sanktuarium ks. Popiełuszki na Żoliborzu, gdzie mszę św. odprawi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Narodowy Marsz Papieski pod hasłem "Zło dobrem zwyciężaj" jest częścią głównych obchodów rocznicowych, które odbędą się w sanktuarium. Podczas marszu niesione są relikwie bł. ks. Popiełuszki oraz św. Jana Pawła II. Towarzyszy mu także Dzwon "Głos Nienarodzonych" wieziony na platformie samochodowej.

Marsz zakończy się ok. godz. 15:30, potem uczestnicy wezmą udział we wspomnianej mszy św. W niedzielę o godz. 19.00 w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu odbędzie się koncert pt. "Stabat Mater. Droga Krzyżowa z Bł. Ks. Jerzym Popiełuszką".

Dokładnie 19 października 1984 roku ks. Jerzy Popiełuszko wracał z Bydgoszczy do Warszawy. Niedaleko miejscowości Górsk kapelan Solidarności i jego kierowca zostali uprowadzeni przez funkcjonariuszy SB. Waldemar Chrostowski zdołał uciec, księdzu Jerzemu się nie udało.

Po brutalnym pobiciu i torturach, esbecy skrępowali go sznurem, ciało obciążyli workiem z kamieniami i wrzucili do rzeki.

Pogrzeb bł. ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. i zgromadził około miliona osób. Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył duchownego do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem "Solidarności".

Źródło: ekai