Watykan: papież zrobił wiernym niespodziankę

Na zakończenie dzisiejszej Mszy św. na dziedzińcu bazyliki watykańskiej papież Franciszek przybył, aby osobiście pozdrowić uczestników jubileuszu chorych i pracowników służby zdrowia.
Chorzy i pracownicy służby zdrowia przybyli dziś do Rzymu na swoje uroczystości jubileuszowe. Przygotowaną przez Franciszka homilię odczytał proprefekt Dykasterii do spraw Ewangelizacji, abp Rino Fisichella.
Po Mszy św. papież przybył na Plac Świętego Piotra i osobiście pozdrowił wiernych. Słabym głosem powiedział: „Dobrej niedzieli dla wszystkich!”. Wcześniej abp Fisichella przewodnicząc Mszy św. zapewnił, że Ojciec Święty, jak wielu chorych, uczestniczy w tej Eucharystii za pośrednictwem telewizji.
Franciszek w odczytanej homilii: „Możemy opowiedzieć Bogu o swoim cierpieniu”
Komentując czytania liturgii V niedzieli Wielkiego Postu papież wskazał, że zachęcają nas do odnowienia naszej ufności w Bogu, „który jest zawsze obecny blisko nas, żeby nas zbawić”. Dodał, że zwłaszcza gdy próby stają się trudniejsze, Jego łaska i Jego miłość chwytają nas jeszcze mocniej, żeby nas podnieść.
Ojciec Święty zauważył, że choroba jest jedną z najtrudniejszych i najcięższych prób życiowych. Również w niej możemy doświadczyć pocieszenia obecności Boga. Możemy Mu opowiedzieć i zawierzyć nasze cierpienie, pewni, że znajdziemy współczucie, bliskość i czułość – zaznaczył. Dodał, że łóżko chorego może przekształcić się w „miejsce święte” zbawienia i odkupienia.
Papież do chorych: Cierpienie to szkoła, w której uczymy się kochać
Zwracając się do lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia Franciszek zachęcił ich, aby obecność chorych wkroczyła w ich życie jako dar, „by uzdrowić wasze serce, oczyszczając je ze wszystkiego, co nie jest miłosierdziem i ocieplając je płonącym i słodkim ogniem współczucia”.
Chorym przypomniał, że sam doświadcza obecnie słabości i zależności od innych. Nie zawsze jest to łatwe, jednak jest to szkoła, w której każdego dnia uczymy się kochać i pozwalać innym, by mogli nas kochać, bez roszczeń i bez odrzucania, bez żalu i bez rozpaczy, wdzięczni Bogu i braciom za dobro, które otrzymujemy, ukojeni i pełni zawierzenia wobec tego, co jeszcze przed nami” – stwierdził Franciszek.
Papież do pracowników służby zdrowia: Nie odsuwajmy się od słabych
Franciszek przypomniał słowa swojego poprzednika, Benedykta XVI, że „miarę człowieczeństwa określa się w odniesieniu do cierpienia”, i że „społeczeństwo, które nie jest w stanie zaakceptować cierpiących […] jest społeczeństwem okrutnym i nieludzkim”.
Nie odsuwajmy daleko od naszego życia tych, którzy są słabi, jak niestety czyni to dziś, czasami, pewien rodzaj mentalności, nie wykluczajmy cierpienia z naszych środowisk. Uczyńmy z niego raczej okazję do wspólnego wzrastania, aby pielęgnować nadzieję dzięki miłości, którą Bóg jako pierwszy rozlał w sercach naszych (por. Rz 5, 5) i która niezależnie od wszystkiego jest tym, co pozostanie na zawsze (por. 1 Kor 13, 8-10.13) – zaapelował Ojciec Święty na zakończenie homilii.
Źródło: eKAI, Stacja7