Watykan zażegnał spór z Chinami ws. nominacji biskupa Szanghaju

2023-07-15 21:41
papież Franciszek
Autor: PAP/EPA/ETTORE FERRARI

W sobotę Stolica Apostolska ogłosiła, że Papież Franciszek zatwierdził nominację nowego biskupa Szanghaju. Został nim 53-letni bp Giuseppe Shen Bin, który trzy miesiące temu został mianowany decyzją władz chińskich i bez zgody Watykanu przeniesiony do Szanghaju z diecezji Haimen.

Diecezja szanghajska nie miała swego biskupa od 10 lat. Uznawany przez Stolicę Apostolską i rząd bp Thaddeus Ma Daqin przebywa w areszcie domowym po tym, jak w dniu święceń biskupich ogłosił, iż rezygnuje z członkostwa w prorządowym Patriotycznym Stowarzyszeniu Katolików Chińskich. W minionych miesiącach sprawa ta wywołała poważne napięcia między Watykanem a Pekinem. W 2018 roku Stolica Apostolska zawarła z Pekinem tymczasową umowę w sprawie nominacji biskupów, nie jest ona jednak w pełni przestrzegane przez stronę chińską.

Obecna decyzja Papieża ma na uwadze dobro dialogu i diecezji – tłumaczy watykański sekretarz stanu. Kard. Pietro Parolin podkreśla, że mimo iż sposób postępowania chińskich władz daleki jest od współpracy i dialogu, to  Ojciec Święty zdecydował o uzdrowieniu "nieregularności kanonicznej, jaka wytworzyła się w Szanghaju, mając na uwadze większe dobro diecezji i owocne wykonywanie duszpasterskiej posługi przez biskupa".

- Intencja Ojca Świętego jest zasadniczo duszpasterska i pozwoli biskupowi Shen Binowi pracować z większym spokojem, aby promować ewangelizację i wspierać komunię kościelną. Jednocześnie mamy nadzieję, że będzie on w stanie, w porozumieniu z władzami, ułatwić sprawiedliwe i mądre rozwiązanie niektórych innych kwestii, które od pewnego czasu nie zostały rozwiązane w diecezji – podkreślił kard. Parolin w wywiadzie dla watykańskich mediów.

Chodzi m.in. o sytuację dwóch biskupów. Watykański sekretarz stanu wyraził przekonanie, że dialog między Watykanem a stroną chińską pozostaje otwarty i jest to obowiązkowa ścieżka. Podkreślił, że istnienie problemów jest nieuniknione, ale jeśli dialog będzie wzrastał w prawdzie i wzajemnym szacunku, będzie owocny dla Kościoła i chińskiego społeczeństwa.

Kard. Parolin wskazał, iż owocną decyzją dla przyszłości dialogu byłoby otwarcie stałego biura łącznikowego Stolicy Apostolskiej w Chinach. Zdaniem dyplomaty taka obecność nie tylko sprzyjałaby dialogowi z władzami cywilnymi, ale także przyczyniłaby się do pełnego pojednania w chińskim Kościele i jego drogi ku pożądanej normalności.

Źródło:vaticannews.va