Wkrótce XXIII Dzień Papieski „Jan Paweł II. Cywilizacja życia”

2023-10-06 9:23
Konferencja prasowa XXIII Dnia Papieskiego
Autor: dzielo.pl Konferencja prasowa XXIII Dnia Papieskiego

Już 15 października XXIII Dzień Papieski, w tym roku pod hasłem „Jan Paweł II. Cywilizacja życia.” Podczas konferencji prasowej w Domu Arcybiskupów Warszawskich, z udziałem kard. Kazimierza Nycza, omówiono obchody tegorocznego wydarzenia, m. in. konferencji naukowej i koncertu. Zapowiedziano list polskich biskupów, a także wymieniono nominowanych do „katolickiego Nobla”, nagrody TOTUS TUUS. Przez cały dzień zbierane będą fundusze dla młodych, uzdolnionych stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Kard. Kazimierz Nycz zauważył, że odkąd powołano Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i rozpoczęto w 1999 r. obchody Dnia Papieskiego, coraz bliżej do 25 obchodów, czyli prawie tyle lat, ile trwał pontyfikat Jana Pawła II. - Ten pontyfikat chcieliśmy uaktualniać i pokazywać światu, gdy papieża zabraknie. Tegoroczny Dzień Papieski jest o tyle ważny, że obchodzimy 45. rocznicę wyboru Jana Pawłą II na Stolicę Piotrową. Rocznica wybrzmi nie tylko w Rzymie, przy grobie papieża, ale też w Polsce, w parafiach i w samej tematyce Dnia Papieskiego. Ten pontyfikat w Dniu Papieskim znalazł ważne upamiętnienie, które nas zobowiązuje – mówił warszawski metropolita, wyrażając radość, że orędzie o Fundacji zbierającej fundusze dla stypendystów dociera do każdej parafii oraz że organizowane są różne lokalne obchody Dnia Papieskiego.

Hierarcha zapowiedział list polskich biskupów przygotowujący do Dnia Papieskiego, który odczytywany będzie w kościołach w niedzielę 8 października.

Kard. Nycz podkreślił, że ta 45 rocznica wyboru Jana Pawła II zobowiązuje do sięgnięcia do istoty pontyfikatu. Wskazał, że dla młodych nie stanowią już atrakcji żadne „fajerwerki czy inne kremówki” z Wadowic czy Krakowa. - Musimy przekazywać ten wielki pontyfikat tak, jak się przekazuje wielkie pontyfikaty XX wieku. Wiek XX miał naprawdę wielkich i świętych papieży. Nie tylko dlatego, że większość z nich wyniesiona na ołtarze, ale po prostu byli wielcy i święci. Każdy z tych papieży XX wieku wniósł w Kościół coś bardzo ważnego – mówił metropolita, wymieniając poszczególnych papieży. Wskazał że papież Franciszek mocno naciska na kwestię powszechności Kościoła, który nie jest przecież tylko w Europie. Podkreślił, że nie można ulegać pokusie wyboru jednego pontyfikatu i przekonaniu, że ten jest największy, najważniejszy, może ostatni taki. Zwrócił uwagę na konieczność stosowania hermeneutyki ciągłości, o której uczył Benedykt XVI.

Odnosząc się do hasła tegorocznego tematu Dnia Papieskiego „Jan Paweł II. Cywilizacja życia” kard. Nycz podkreślił, że to jedno z najbardziej aktualnych przesłań papieża z polski. Wskazał, że problematyka cywilizacji życia jest szeroka, dotyczy nie tylko kwestii aborcji czy eutanazji, ale też wojny na Ukrainie i w różnych częściach świata.

Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego, obchodzonego 15 października, zaczerpnięte zostało z encykliki św. Jana Pawła II „Evangelium vitae”, o wartości i nienaruszalności ludzkiego życia.

Ks. Dariusz Kowalczyk zauważył, że istota przesłania Jana Pawłą II to nauczanie, że życie jest święte. „Pozwolić wszystkim żyć, urodzić się i pozwolić, by mogli żyć godnie i szczęśliwie” – wskazał prezes FDNT.

Źródło: Ekai