Z pomocą ofiarom handlu ludźmi!

2023-09-22 11:13
Women Africa
Autor: Unsplash

Ruszyła kolejna edycja kampanii „Wolni–NIEwolni”. To inicjatywa Fundacji HAART Kenya/HAART Poland przy współpracy Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Tym razem kampania dotrze do parafii archidiecezji krakowskiej z informacją o ofiarach handlu ludźmi i prośbą o wsparcie dla potrzebujących. Towarzyszy jej patronat ks. abp. Marka Jędraszewskiego.

Założycielem i prezesem fundacji HAART jest przez lata mieszkający w Kenii, dr Radosław Malinowski, od prawie 20 lat działający na rzecz pomocy ofiarom procederu. Jak wielokrotnie zwracał uwagę Malinowski, Kenia należy do krajów, o szczególnej aktywności tego przestępczego procederu, gdzie trafiają również ofiary z krajów ościennych, m.in. z Somalii, Etiopii, Burundi czy Tanzanii, ale także spoza kontynentu afrykańskiego: Pakistanu, Indii i Bangladeszu.

HAART od kilku lat prowadzi schronisko dla osób, które padły ofiarami procederu. To przede wszystkim kobiety i dziewczęta, ofiary wyzysku seksualnego. Wśród ofiar są również dzieci.

- Towarzyszy nam patronat ks. abp. Marka Jędraszewskiego. Chcemy uświadamiać wiernym archidiecezji, czym jest handel ludźmi, proceder, który niestety z roku na rok przybiera na sile – podkreślił Konrad Ciempka, dyrektor regionalnego biura PKWP. Zapowiedział, że z kampanią „Wolni–NIEwolni” Stowarzyszenie będzie docierać do parafii i szkół. - Pokażemy, że ofiary nie są anonimowe, że za każdą z nich kryje się historia pełna dramatu – wyjaśnił.

Radosław Malinowski, wskazuje, że pomoc pozyskana w trakcie kampanii, pozwoli na dalsze funkcjonowanie ośrodka. - Jesteśmy w stanie opłacić z nich prawnika, psychologa, pomoc medyczną. Mieliśmy dziewczynkę, która była tak mocno bita, że straciła słuch w jednym uchu, a w drugim ten słuch był tak nadwyrężony, że aby funkcjonować potrzebowała już aparatu w młodym wieku. W Afryce takie urządzenia są bardzo drogie, a bez tej kampanii nie byłoby nas na to stać  – podkreślił.

Fundacja HAART prowadzi jedyne schronisko w Kenii, które oferuje osobom skrzywdzonym kompleksowe wsparcie. Towarzyszy potrzebującym, by mogli przetrwać najtrudniejsze momenty, a następnie stanąć na nogi o własnych siłach.

- To przykład pomagania na miejscu, który daje możliwości osobom najbardziej dotkniętym, aby stały się w pełni samodzielne – podkreśla Malinowski.

Założyciel HAART przywołuje m.in. historie kobiet, które trafiły do Arabii Saudyjskiej, zwabione ofertą pracy w hotelu, a znalazły się w prywatnych domach, gdzie spotkały się z przemocą i wykorzystaniem. Po otrzymaniu pomocy przez HAART, osoby te są w stanie rozpocząć nowe życie, m.in. prowadząc małe lokalne "biznesy", pozwalające zarobić na utrzymanie.

Kampania „Wolni–NIEwolni” odbędzie się w dwóch etapach. „Będzie część jesienno-zimowa i wiosenno-letnia” – zapowiedział Konrad Ciempka z biura PKWP w Krakowie. Koniec akcji planowany jest na czerwiec 2024 roku.

Źródło: KABE/PKWP