9 osób otrzymało stypendium kulturalne prezydenta Koszalina
Zainteresowanie większe, a wybór laureatów naprawdę trudny. Stypendia kulturalne prezydenta Koszalina zostały rozdane. Na 29 złożonych wniosków, 9 otrzymało dofinansowanie na realizację różnych przedsięwzięć kulturalnych w Koszalinie. Łącznie przeznaczono na stypendia prawie 48 tys. zł.
Stypendium przyznawane jest w trzech kategoriach: w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury, a także opieki nad zabytkami. Ponownie tylko w dwóch pierwszych kategoriach wyłoniono laureatów.
Ewa Czapik – Kowalewska – przedstawicielka Rady Kultury i przewodnicząca komisji stypendialnej podkreśla, że w tym roku zainteresowanie programem stypendialnym wśród koszalińskich artystów i twórców było większe, niż w latach poprzednich, a wybór laureatów naprawdę trudny.
Listen to "Ewa Czapik – Kowalewska – przedstawicielka Rady Kultury i przewodnicząca komisji stypendialnej" on Spreaker.W kategorii działań twórczych we wszystkich dziedzinach kultury i sztuki stypendia otrzymało 5 osób. W tym gronie znalazła się Beata Maria Orlikowska, która stypendium poświęci na przygotowanie wystawy, podsumowującej 30- lecie pracy twórczej. W ramach projektu powstanie cykl porcelanowych obrazów inspirowanych historią Koszalina z perspektywy wody i wpływu położenia na jego ambicje stania się miastem nadmorskim.
Listen to "Beata Maria Orlikowska" on Spreaker.Stypendystką została też Violetta Goldfarb i jej projekt „Koszalińskie seniorki – portret o jakim zawsze marzyłam”. Autorka zamierza stworzyć cykl portretów koszalińskich seniorek, które wezmą udział w indywidualnych sesjach fotograficznych. Do współpracy zaproszone zostaną wybrane: Kluby Seniora, DPS oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku. Wymarzone portrety mieszkańcy Koszalina będą mogli zobaczyć podczas wystawy, która planowana jest jesienią.
Łukasz Waberski to kolejny laureat stypendium. Jego projekt „Znaki miasta/ 1960-1990” dotyczyć będzie zebrania informacji archiwalnych, zdjęć, grafik oraz materiałów prasowych dotyczących powstałych w latach 1960-1990 murali, sgraffito, malowideł naściennych, neonów, szyldów reklamowych. Stworzona zostanie swoista kapsuła czasu, która przybliży obraz miasta z dawnych lat. Stypendium przeznaczone zostanie na powstanie cyfrowej publikacji, wystawy grafik, ledonu i serii pocztówek.
W gronie stypendystów jest jedna osoba nie będąca z Koszalina, ale zainteresowana miastem. To Martyna Pazera. Jej pomysł, czyli „Dzień dobry, Miasto Koszalin” to cykl plakatów będący szczególnym i esencjonalnym portretem Koszalina, zaprojektowany na podstawie subiektywnych odczuć autorki oraz badań nad historią, tożsamością i kulturą miejsca. Grafiki mają skłonić mieszkańców do własnych przemyśleń na temat Miasta i ich wspólnego w nim funkcjonowania. Powstałe plakaty (min. 8 szt. format 100x140 cm) wyeksponowane zostaną w formie wystawy i pocztówek dla mieszkańców.
Ostatni z tej piątki to Michał Orzechowski, który przygotuje „Indywidualną wystawę malarstwa”. Michał Orzechowski jest studentem kierunku Malarstwo na Akademii Sztuki w Szczecinie i absolwentem ZPSP im. W. Hasiora w Koszalinie. Stypendium przeznaczy na stworzenie średnio formatowych obrazów w technice olejnej, które zaprezentowane zostaną mieszkańcom Koszalina podczas wystawy indywidualnej.
W kategorii działań związanych z upowszechnianiem kultury nagrodzono 4 osoby. Stypendium otrzymał m. in. Bartosz Zaj, który poprowadzi dla koszalinian „Warsztaty muzyki nowoczesnej”. Już 26 i 27 lutego odbędą się dwudniowe warsztaty z muzyki nowoczesnej. Skierowane są do wszystkich mieszkańców Koszalina w wieku od 13 lat, którzy interesują się muzyką i chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat miksowania muzyki przy użyciu sprzętu DJ-skiego oraz tworzyć własne utwory w środowisku cyfrowym za pomocą komputera.
Listen to "Bartosz Zaj" on Spreaker.Pozostali stypendyści to: Weronika Teplicka – Szumowska, która otrzymała fundusze na 4 spotkania warsztatowe dedykowane mieszkańcom Koszalina pt. „Pamięć miasta – Koszalin”. Uczestnicy będą opowiadać o miejscach swojego zamieszkania, ulubionych miejscach w Koszalinie, o tym jak się zmieniały, które fragmenty z nich istnieją, które zostały przekształcone. Następnie wspólnie z artystką będą szkicować własne mapy i przenosić je na płótno malarskie. Z powstałych szkiców i obrazów, przez cięcie i zszywanie powstanie cykl obrazów o wymiarach 120 x 80 cm.
Jacek Chojnacki zorganizuje trzy spotkania, poświęcone promocji ciekawego instrumentu o charakterystycznym brzmieniu, który stosunkowo rzadko pojawia się na estradach muzycznych. Jest nim ksylofon. Uczestnicy spotkań zdobędą wiedzę o jego historii i budowie. Będą mieli też okazję usłyszeć najciekawsze utwory skomponowane na ten instrument w wykonaniu autora projektu.
Maciej Mazurkiewicz w ramach projektu „Bloki” zaprosi mieszkańców do udziału w warsztatach sitodruku i spacerze fotograficznym. Uczestnicy dokumentować będą przestrzeń miejską w celu stworzenia wspólnego kolażu inspirowanego charakterystyczną architekturę Koszalina. Stypendium przeznaczone zostanie także na wykonanie cyklu prac w technice sitodruku i malarstwa szablonowego, inspirowanych wieżowcami i blokami stanowiącymi nieodłączny element krajobrazu miasta. Efektem projektu będzie wystawa prac.
W tym roku stypendia kulturalne zostały przyznane po raz trzeci, a przeznaczono na nie znacznie więcej środków niż rok temu, bo nie 29, a prawie 48 tys. zł. W przyszłym roku także będą przyznawane stypendia w dziedzinie kultury. Wnioski o stypendium można składać do 30 listopada tego roku.