[AKTUALIZACJA] Pogrzeby dzieci utraconych 25 i 26 marca w regionie

2022-03-22 14:56
Grób Dzieci Utraconych w Wałczu na cmentarzu na Dolnym Mieście
Autor: Ks. Wojciech Parfianowicz "Gość Niedzielny" Grób Dzieci Utraconych w Wałczu na cmentarzu na Dolnym Mieście

Pochowane zostaną prochy dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia, pozostawione w szpitalach. W Koszalinie to 35 dzieci, w Wałczu 29 dzieci, w Słupsku 58 dzieci, a w Pile czworo maleństw.

W przypadku, gdy z różnych powodów rodzice zrzekają się prawa do pochówku (najczęściej to problemy proceduralne, szok, brak świadomości swoich praw, trudności finansowe), obowiązek ten spada na gminę, gdzie znajduje się szpital z oddziałem ginekologiczno-położniczym. Na mocy uchwał poszczególnych rad miasta, pochówki te odbywają się dwa razy do roku.

W Wałczu ósmy zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 25 marca. Pochowanych zostanie 29 dzieci. Msza św. o godz. 14.30 w kościele pw. św. Mikołaja. Następnie ok. 15.15 dalsze uroczystości pogrzebowe w kaplicy na cmentarzu na Dolnym Mieście (przy ul. Gen. Andersa). Pogrzeb odbywa się na koszt gminy na mocy uchwały Rady Miasta z dnia 22 lutego 2018 roku. Pogrzeb będzie miał charakter ekumeniczny. Obecnie w grobowcu znajdują się prochy 266 dzieci.

Grób i Pomnik Dzieci Utraconych w Koszalinie
Autor: Katarzyna Jęczkowska Grób i Pomnik Dzieci Utraconych w Koszalinie

W Koszalinie dwudziesty trzeci pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 26 marca. Pochowanych zostanie 35 dzieci. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (koło katedry), a uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym rozpoczną się o godz. 11.30 w kaplicy. Pochówki dzieci utraconych w Koszalinie odbywają się dwa razy do roku od kwietnia 2011 r. Procedury pochówku udało się opracować dzięki kampanii społecznej „Nasze na zawsze”. Pochowano do tej pory prochy 3693 dzieci.

Listen to "ks. Piotr Liwiński, kapelan koszalińskiego szpitala" on Spreaker.

Również 26 marca w Słupsku odbędzie się kolejny zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych. Pochowanych zostanie 58 dzieci. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele mariackim, a po Eucharystii ok. godz. 13.00 odbędą się dalsze uroczystości pogrzebowe na Nowym Cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych. W Słupsku do tej pory odbyło się czternaście pochówków, podczas których w sumie pochowano 797 dzieci.

Listen to "ks. Dawid Andryszczak, kapelan słupskiego szpitala" on Spreaker.
Grób i Pomnik Dzieci Utraconych na Nowym Cmentarzu w Słupsku
Autor: Alicja Górska Grób i Pomnik Dzieci Utraconych na Nowym Cmentarzu w Słupsku

W Pile czternasty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 26 marca. Pochowanych zostanie czworo dzieci. Msza św. o godz. 11.00 w kościele pw. św. Jana Bosko, a po niej dalsze uroczystości pogrzebowe na cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych. Pogrzeby dzieci utraconych w Pile odbywają się na mocy uchwały Rady Miasta z kwietnia 2013 roku. Do tej pory w Pile pochowano ciała 204 dzieci utraconych. W pilskim szpitalu odnotowuje się około 190 poronień rocznie.

W Szczecinku czternasty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się w 2 kwietnia. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele pw. NNMP. Następnie o godz. 13.00 uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym. Pochówek ma charakter ekumeniczny. W grobowcu pochowano już prochy 266 dzieci. Rocznie w Szpitalu w Szczecinku dochodzi do około 150 poronień.

Grób Dzieci Utraconych w Szczecinku
Autor: Alicja Górska Grób Dzieci Utraconych w Szczecinku

Dla większości rodziców poronienie, a więc strata dziecka do 25 tygodnia ciąży, to nie jest wydarzenie ginekologiczne. Przeżywają to, jako utratę dziecka, które już pokochali, na które czekali. Podobnie w przypadku strat na bardziej zaawansowanym etapie ciąży. Rodzice ci potrzebują wsparcia, zrozumienia, rozmów o dziecku, prawa do pożegnania się z dzieckiem, żałoby. Niestety, wielu z nich dodatkowo cierpi z powodu niewłaściwego zachowania personelu medycznego, nieumiejętnego pocieszania ze strony bliskich. W Skrzatuszu raz w roku organizowane są rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka, niezależnie od okoliczności śmierci. W tym roku odbędą się one w terminie 25-27 listopada. Szczegóły znajdą się na stronie radiowej i diecezji, jak tylko ruszą zapisy.