Czas nadziei i zjednoczenia. Powiatowe Spotkanie Wielkanocne w Białogardzie za nami

Ubodzy, chorzy i samotni - ponad 250 osób uczestniczyło w Powiatowym Spotkaniu Wielkanocnym w Białogardzie. Na zaproszenie Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej i powiatu białogardzkiego zasiedli przy świątecznie zastawionym stole w hali Liceum Ogólnokształcącego im. Bogusława X w Białogardzie. Była też wspólna modlitwa, którą poprowadził biskup Krzysztof Zadarko. Pobłogosławił też pokarmy i złożył zgromadzonym życzenia.
Wielkanocne spotkanie w Białogardzie nie było tylko wydarzeniem dla osób ubogich, w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, jak podkreślił biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko:
-Te spotkania są ważne, bo nie są organizowane tylko i wyłącznie dla tak zwanych biednych, ale dla wszystkich, którzy chcieliby się po prostu spotkać. Motywem spotkania jest Wielkanoc, to czas nadziei, czas, kiedy uderza nas najważniejsze przesłanie: wiara w zmartwychwstanie i nadzieja, które pozwalają nam przezwyciężyć wszystkie trudności. Samotność to doświadczenie, które może przytłaczać. Może niekoniecznie grobu, ale każdy dom, w którym jest ciemno, ponuro, gdzie nikt nie zadzwoni, nikt się nie pojawi, może przypominać grób. Takie spotkania wyprowadzają nas z tych naszych "grobów".
Jednym z kluczowych elementów spotkania była otwartość i integracja różnych grup społecznych.
-To już czwarte spotkanie organizowane przez powiat białogardzki i Caritas, ale nie tylko. To także projekt, który łączy różne środowiska – Powiatowy Dom Samopomocy, Regionalne Centrum Medyczne, Młodzieżowy Dom Kultury, wolontariuszy z parafii pw. Narodzenia NMP w Białogardzie, z grupy „Łączymy Pokolenia” oraz młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podborsku. Stół, przy którym spotykają się ludzie, to symbol zjednoczenia. Chcemy, żeby przy tym stole było miejsce dla każdego
– powiedział Paweł Wiśniewski, starosta białogardzki.
Dzięki takim inicjatywom, osoby, które na co dzień nie mają okazji do spotkań, mogą poczuć się zauważone i docenione.
-Spotkania przy wspólnym stole to nie tylko posiłek. To także szansa na rozmowę, na poznanie nowych osób, na wyjście ze swojej codzienności
– mówiła jedna z uczestniczek spotkania.

Spotkanie nie mogłoby odbyć się bez wyjątkowych potraw przygotowanych przez kucharzy Regionalnego Centrum Medycznego. Marek Kosmala, kierownik żywienia podkreślił, że przygotowanie posiłków dla tylu osób to wielkie wyzwanie, ale i ogromna radość.
-Zrobiliśmy około 80 litrów żurku, 45-50 kg bigosu, jajka, śledzie i inne pyszności. Cieszymy się, że ludzie doceniają nasze potrawy
– mówił.
Przygotowane dania były tylko jednym z elementów, który podkreślał świąteczny charakter spotkania. Ważniejsze było to, co odbywało się przy wspólnym stole – rozmowy, gesty życzliwości, wzajemne wsparcie.
Spotkanie wielkanocne to także możliwość wsparcia w codziennych trudach. Jak zaznaczył ks. Łukasz Bikun, dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, organizatorzy zapewnili uczestnikom paczki żywnościowe, które pomogą im przeżyć nadchodzące Święta:
-To paczka o wadze około 8 kg, zawierająca produkty spożywcze, które pozwolą każdemu przygotować świąteczny posiłek w domu.
Białogardzki posiłek zainaugurował spotkania wielkanocne, jakie w tym roku współorganizuje diecezjalna Caritas. Kolejne odbędą się: 12 kwietnia w Wałczu o godz. 11.00 przy ul. Sądowej 11, dzień później w Szczecinku w Domu Kultury przy ul. Warcisława IV 14 o godz. 11.00 , a 17 kwietnia w Słupsku w Zespole Szkół Mechanicznych i Logistycznych przy ul. Niedziałkowskiego.