Dni Kultury Żydowskiej startują w Słupsku

2023-09-05 17:32
Gwiazda Dawida Żydzi
Autor: Pixabay.com zdjęcie ilustracyjne

Dni Kultury Żydowskiej startują jutro (06.09) w Słupsku. Festiwal odbywa się po raz 21. Zapoznaje słupszczan z dziejami kultury żydowskiej w Polsce i na świecie. Jest bogaty w wydarzenia muzyczne, teatralne i filmowe.

Tegoroczna edycja Dni Kultury Żydowskiej rozpocznie się skierowanymi do uczniów szkół ponadpodstawowych pokazami monodramu Darii Pudło pt. „Inna” w reż. Katarzyna Boroń, na motywach książki Romy Ligockiej „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku”. Po spektaklu odbędą się warsztaty antydyskryminacyjne prowadzone przez dr. Grzegorza Piekarskiego z Uniwersytetu Pomorskiego.

Spektakl „Inna” będzie można również zobaczyć w OT Rondo na otwartym pokazie 6 września o godzinie 19:00. Po spektaklu wykład pt. "Rasizm a holokaust. Korzenie dramatu Żydów w XX wieku" poprowadzi prof. Wojciech Skóra z Uniwersytetu Pomorskiego.

7 września o godz. 18:00 w kluboksięgarni Cepelin gościć będzie Anna Bikont, dziennikarka, reporterka, pisarka, autorka książki "Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”. Spotkanie poprowadzi dr Grzegorz Piekarski.

Dzień później o godzinie 19:00 organizatorzy zapraszają do Ronda na koncert piosenek Wiery Gran w wykonaniu Natalii Łęt z towarzyszeniem zespołu kameralnego, prowadzonego przez Macieja Banachowskiego, a w sobotę o tej samej porze odbędzie się projekcja spektaklu „Nadludzka medycyna” z wstępem Mai Komorowskiej.

Ponad to w Kinie Rejs w niedzielę o 18:00 zaplanowano projekcję filmu „Filip” w reżyserii Michała Kwiecińskiego na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda, a w dniach 8-14 września będzie grany film animowany „Sekret mojego taty” w reżyserii Véry Belmont na podstawie autobiograficznej powieści graficznej izraelskiego pisarza i znanego rysownika Michela Kichki.

Muzycznym zwieńczeniem 21. DKŻ będzie zaplanowany na 11 września o godzinie 18:00 koncert Mikołaja Trzaski w Żydowskim Domu Przedpogrzebowym przy ul. dr. Maxa Josepha.

Dni Kultury Żydowskiej razem ze Słupskim Ośrodkiem Kultury organizuje Stowarzyszenie Kulturalny Punkt Zapalny oraz Wydawnictwo Czarne.