Do Koszalina wraca „Przystanek Historia”
W Koszalinie rusza kolejna edycja '' Przystanku Historia''. Najbliższe spotkanie odbędzie się w nadchodzący czwartek w sali kinowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej o godz.17.00.
Tematem spotkania będzie ''Polskie Państwo Podziemne 1939 – 1945''. O fenomenie państwa podziemnego na skalę światową opowie Maciej Frycz pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, współautor gry planszowej " Polskie Państwo Podziemne'' oraz współautor albumu komiksowego ''39-45 Polskie Państwo Podziemne''.
We wrześniu 1939 roku Polska została zaatakowana i podzielona przez dwa reżimy totalitarne: III Rzeszę Niemiecką i Związek Sowiecki. Jednak Polacy nie pogodzili się z utratą suwerenności i za swój obowiązek uznali kontynuowanie walki o niepodległość. Jeszcze przed podjęciem decyzji o kapitulacji Warszawy, 27 września 1939 roku powołano Służbę Zwycięstwu Polski, organizację polityczno-wojskową, która miała stanowić zalążek podziemnych sił zbrojnych, zaś na jej czele stanął gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz.
Państwo polskie - mimo klęski militarnej i okupacji terytorium - nie przestało istnieć. Ciągłość władzy państwowej została zachowana dzięki powołaniu na terytorium Francji rządu polskiego. Równolegle w okupowanej Polsce zaczęły kształtować się nie tylko konspiracyjne ośrodki wojskowe, lecz także cywilne, stanowiące razem fundament Polskiego Państwa Podziemnego. Był to niewątpliwie organizacyjny fenomen w skali światowej, a także wyraz zbiorowego i oddolnego wysiłku pokolenia ekstremalnie patriotycznego. O tym wszystkim podczas spotkania, wstęp jest wolny.
Listen to "Rafał Semołonik" on Spreaker.