Dodatkowe pieniądze na zakup sprzętu i 200 przeszczepów szpiku w Słupsku
Ponad półtora miliona złotych otrzymał Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku z pieniędzy przeznaczonych na realizację dwóch zadań: Narodowej Strategii Onkologicznej i Narodowego Programu Transplantacyjnego.
Zadanie „Doposażenie klinik i oddziałów hematoonkologicznych w sprzęt do diagnostyki i leczenia białaczek i chłoniaków” przeznaczone jest dla podmiotów udzielających świadczenia osobom dorosłym. Przedmiotem programu realizowanego przez MZ jest dostosowanie polskich ośrodków hematoonkologicznych leczących osoby dorosłe do standardów międzynarodowych European Leukemia Net, w tym uzupełnienie niedoborów sprzętu wykorzystywanego do diagnostyki i leczenia białaczek i chłoniaków. W ramach tego zadania słupski szpital pozyskał dofinansowanie na zakup specjalistycznego sprzętu: separatora komórkowego, termocyklera do reakcji PCR lub real-time PCR, aparatu do automatycznej izolacji kwasów nukleinowych (DNA/ RNA), wirówek laboratoryjnych (2 szt.), zamrażarki -20st. C, zamrażarki niskotemperaturowej, pomp infuzyjnych (20 szt.), foteli do chemioterapii (20 szt.). Łącznie kwota dofinansowania z budżetu państwa wyniosła 1 518 876 zł. Słupski szpital otrzymał także dofinansowanie na zakup sprzętu i aparatury w ramach Narodowego Programu Transplantacyjnego poprzez wyposażenie stanowisk pracy szpitalnych koordynatorów donacyjnych w sprzęt telekomunikacyjny i teleinformatyczny (komputer osobisty przenośny, urządzenie wielofunkcyjne).
Przyznane wsparcia finansowe oznaczają dalszy rozwój szpitala. W ostatnim czasie przeprowadzono w placówce już 200. przeszczep szpiku. Pacjentem był 58-letni mężczyzna, który leczony był w słupskim szpitalu od roku. Został zakwalifikowany do autoprzeszczepu komórek macierzystych i wykonano go u niego 29 października. Samo podanie komórek macierzystych, wcześniej pobranych od chorego za pomocą separatora i przechowywanych w Banku Tkanek i Komórek do czasu przygotowania chorego do transferu, to krótki proces. Podawane są w kroplówce przez 15-20 minut. Przez pięć lat działalności, w oddziale wykonano 200 autoprzeszczepów komórek macierzystych. Najmłodszy pacjent miał 19 lat, najstarszy 76. W pierwszym roku było ich 34, później w okresie pandemii liczba nieco się zmniejszyła, a już w ubiegłym roku wykonano 52 transplantacje.
Listen to "rzecznik szpitala Marcin Prusak- dofinansowanie" on Spreaker. Listen to "rzecznik szpitala Marcin Prusak o przeszczepach" on Spreaker.