Dron sprawdzi czym palimy w piecach
W 6 powiatach województwa zachodniopomorskiego drony będą sprawdzały czym palimy w piecach. To w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Budowa postaw proekologicznych i świadomości ekologicznej mieszkańców województwa poprzez przeprowadzenie misji smogowych”. Zrealizuje go białogardzkie stowarzyszenie „Ronin” dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego.
Rok 2021 jest rokiem ekologicznym w województwie zachodniopomorskim. Na najbliższym posiedzeniu sejmiku województwa ma zostać przyjęty nowy program ochrony środowiska, będzie także raportowanie o tym, co się udało zrobić w ostatnim okresie planistycznym. Pierwsze naloty nad kominy mają odbyć się już na początku listopada. W Białogardzie i okolicznych powiatach, a także w Szczecinie.
Drony mogą być wykorzystywane między innymi do badań zanieczyszczeń powietrza. W tym celu zamontowany zostaje specjalny czujnik. Takie badanie jest bardzo bezpieczne, nie wymaga dużych nakładów poza samą maszyną, i jest bardzo dokładne, ponieważ próbka jest pobierana bezpośrednio z komina. W rejonie, gdzie pojawi się zanieczyszczenie powietrza, można szczegółowo zbadać konkretne adresy. Ustalić, co się wydobywa z kominów, w jakim stężeniu itd.
Ekologiczny monitoring zaplanowano w powiatach: białogardzkim, koszalińskim, świdwińskim, kołobrzeskim, szczecineckim i szczecińskim. W każdym misje smogowe mają odbyć się dwukrotnie, czyli będzie ich w sumie 12. Badanie obejmuje ok. 200 budynków mieszkalnych a szczegółowo 20 kominów wykazujących cechy spalania śmieci. Wszystko to łącznie daje co najmniej 1200 obiektów na pierwszą turę nalotów. Członkowie stowarzyszenia „Ronin” oraz wspomagający ich pracownicy samorządowi, strażnicy miejscy itd. będą we wszystkich lokalizacjach rozdawać ulotki informacyjne i rozmawiać z mieszkańcami. Tam, gdzie zostanie ujawnione spalanie śmieć, pozostawione zostaną ŻÓŁTE KARTKI. Gotowe raporty smogowe zostaną przekazane do samorządów ze wskazaniem miejsc i osób zanieczyszczających powietrze.
Druga tura obejmie ten sam teren, a szczególnie wykryte wcześniej miejsca spalania śmieci. Projekt pokaże poziom zanieczyszczenia powietrza na terenie województwa i dostarczy argumentów samorządom działającym na rzecz ochrony środowiska. Misje smogowe mają charakter prewencyjny i badawczy. Projekt „Budowa postaw proekologicznych i świadomości ekologicznej mieszkańców województwa poprzez przeprowadzenie misji smogowych” z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego otrzymał dotację wysokości 28 850 zł.