Finisaż wystawy „Otwieranie. Plenery Koszalińskie w Osiekach”
W Koszalinie żegnamy wystawę „Otwieranie. Plenery koszalińskie w Osiekach 1963-1981”. W najbliższą niedzielę odbędzie się finisaż, połączony z mini wykładem oraz ostatnia szansa na kuratorskie zwiedzanie wystawy.
Finisaż rozpocznie się od pokazu filmu i mini wykładu poruszającego problematykę potencjału zgromadzonej w Muzeum tzw. Kolekcji Osieckiej. Kurator wystawy Łukasz Rozmarynowski uchyli rąbka tajemnicy na temat przyszłych przedsięwzięć związanych z jej opracowaniem i popularyzacją. Zaraz po wykładzie odbędzie się, ostatnie już, oprowadzanie kuratorskie po wystawie. Dodam, że w ciągu kilku miesięcy „Otwieranie” przyciągnęło bardzo wielu zwiedzających. W specjalnym programie edukacyjnym towarzyszącym ekspozycji wzięły udział setki osób w każdym wieku (od przedszkolaków do seniorów). Obszerna publikacja wydana z okazji wystawy była promowana w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, zaś sama wystawa nagrodzona została przez Prezydenta Koszalina tytułem „Wydarzenia kulturalnego roku 2023”.
Na czterech kondygnacjach przestrzeni muzealnej zaprezentowano bogactwo malarstwa, instalacji, obiektów, dokumentacji działań artystycznych, fotografii, nagrań oraz archiwaliów związanych z historią plenerów. Ekspozycja ukazuje wiele elementów, które zadecydowały o tym, że plenery były swoistym fenomenem i wzorem dla podobnych inicjatyw odbywających się w całej Polsce. Ostatni dzień prezentacji nie będzie miał wyłącznie „zamykającego” charakteru - „Otwieranie to dopiero początek…”. Pod tym tytułem kurator wystawy Łukasz Rozmarynowski wygłosi mini wykład, w którym poruszy problematykę potencjału drzemiącego w zgromadzonej w Muzeum poplenerowej spuściźnie oraz przedstawi zapowiedź przyszłych przedsięwzięć związanych z jej opracowaniem i popularyzacją. Zaprezentowane zostaną między innymi dzieła, które nigdy nie były eksponowane, a przedstawiają niezwykle cenną dla historii sztuki polskiej wartość artystyczną. Będzie to znakomita okazja, by dowiedzieć się, jakich prac z kolekcji nie pokazano na wystawie i jakie były tego powody oraz z czego koszalinianie mogą być dumni jako mieszkańcy miasta, które dysponuje tak unikalnymi zbiorami. Po wykładzie już po raz ostatni będzie można wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim. Wstęp jest wolny. Finisaż w niedzielę 14 kwietnia o godz. 12.00 w Muzeum przy ul. Młyńskiej.