Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

2024-06-19 15:24
VI Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów
Autor: KMP w Koszalinie Koszalińscy policjanci wręczali tematyczne ulotki oraz rozwieszali plakaty, przypominające o należytym zabezpieczeniu swojego mienia.

19 czerwca obchodzony jest VI Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów. Inicjatywa ta ma na celu podniesienie świadomości społecznej, dotyczącej zabezpieczenia domów i mieszkań przed włamaniami. Mieszkańcom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i właściwym zabezpieczeniu swojego mieszkania, piwnicy czy domu przypominali policjanci z koszalińskiej komendy.

Włamanie do domu pociąga za sobą nie tylko straty materialne. Bardzo często również wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa. Dlatego koszalińscy policjanci przeprowadzili działania profilaktyczne wśród mieszkańców Koszalina. Mundurowi wskazywali na sposoby i metody działania złodziei, którzy wykorzystują każdą nadarzającą się okazję, aby zabrać rzecz nienależącą do nich.

W trakcie działań policjanci wręczali tematyczne ulotki przypominające o należytym zabezpieczeniu swojego mienia. Rozmawiali z mieszkańcami osiedli oraz wysłuchali ich pomysłów na zwiększenie bezpieczeństwa. Nienależycie zabezpieczone domy, mieszkania i piwnice to doskonały cel dla włamywaczy. Uchylone okna i liche drzwi, to zaproszenie złodzieja do naszego domu. Do włamań najczęściej dochodzi pod nieobecność domowników lub w trakcie ich snu.

Aby ustrzec się przed złodziejem lub zminimalizować to ryzyko należy przed wyjazdem na urlop poprosić sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekował się domem/mieszkaniem, zebrała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki. Nie należy zostawiać kluczy w umówionym miejscu pod wycieraczką czy doniczką oraz otwartych okien, nawet tych piwnicznych czy dachowych. Dobrą inwestycją w bezpieczeństwo będą solidne drzwi antywłamaniowe, wzmocnione rolety zewnętrzne, dodatkowe zabezpieczenia okien, atestowane zamki renomowanych firm, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu, oświetlenie terenu oraz balkonu. Warto rozważyć również montaż krat w oknach, należy jednak mieć na uwadze, że jest to dobre rozwiązanie głównie wtedy, gdy mówimy o mieszkaniu na parterze, względnie niskim piętrze z łatwym dostępem.

Do wtargnięcia złodzieja do środka domu może dojść również przez bramę garażową, poza tym sam garaż jest potencjalnie wartościowym miejscem dla włamywacza, gdzie oprócz samochodu często przechowujemy wartościowe sprzęty ogrodowe, maszyny elektryczne czy narzędzia samochodowe, a te łatwo mogą paść łupem przestępcy. Planując urlop rozważmy zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych wartościowych przedmiotów, gdzie bezpieczne będą czekały na nasz powrót, możemy też kupić i zamontować w domu sejf, w którym ukryjemy najbardziej wartościowe rzeczy.

Warto wykupić polisę ubezpieczeniową na wypadek kradzieży i włamania, jest to skuteczny sposób na odzyskanie przynajmniej części utraconych pieniędzy, ale decydując się na zawarcie umowy z ubezpieczycielem, trzeba uważnie zapoznać się z jej warunkami i w jakim przypadku wypłacane jest świadczenie.

Media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja, zdjęcia oraz relacje z wakacji zamieszczajmy w nich dopiero po powrocie, aby uniknąć przykrych niespodzianek, to samo dotyczy pokazywania w social mediach zdjęć z wnętrza mieszkania czy domu z cennymi rzeczami w tle, stanowią one sygnał, że w miejscu jest co ukraść.