Jeździsz rowerem? Przeczytaj!

Rower to świetna alternatywa dla samochodu i komunikacji miejskiej, zwłaszcza w godzinach szczytu. Pozwala uniknąć korków, jest przyjazny dla środowiska, a przy okazji poprawia kondycję fizyczną. Wiosną coraz więcej osób decyduje się na jazdę jednośladem, ale czy wszyscy znają przepisy ruchu drogowego?
Obowiązek jazdy po ścieżce rowerowej – jeśli wzdłuż drogi znajduje się wydzielona ścieżka rowerowa, rowerzysta jest zobowiązany z niej korzystać. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ścieżka rowerowa jest w złym stanie technicznym lub gdy rowerzysta chce skręcić w boczną ulicę.
Poruszanie się po jezdni – jeśli na danej drodze nie ma ścieżki rowerowej, rowerzysta ma prawo poruszać się po jezdni, najczęściej po jej prawej stronie. Rowerzysta powinien jechać jak najbliżej prawej krawędzi drogi, a jeśli jest to niemożliwe z powodu złego stanu nawierzchni lub innych przeszkód, może jechać środkową częścią pasa.
Przejazdy przez przejścia dla pieszych – rowerzysta nie może jechać przez przejście dla pieszych. Powinien zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę. W przypadku, gdy na drodze znajduje się przejazd rowerowy, rowerzysta ma prawo przejechać przez to miejsce, zachowując ostrożność.
Obowiązkowe wyposażenie roweru – rowerzysta musi zadbać o to, aby jego rower był odpowiednio wyposażony. Zgodnie z przepisami, rower musi mieć: światło przednie (białe lub żółte), światło tylne (czerwone), dzwonek lub sygnał ostrzegawczy, oraz sprawny hamulec.
Jazda obok siebie – rowerzyści mogą jechać obok siebie, ale tylko wtedy, gdy nie utrudnia to ruchu innym uczestnikom drogi. W przypadku wąskich dróg, rowerzysta powinien poruszać się pojedynczo.
Sygnalizowanie manewrów – tak jak w przypadku innych uczestników ruchu drogowego, rowerzysta ma obowiązek sygnalizowania swoich manewrów. Podczas skręcania w lewo lub prawo należy to zrobić ręką, co pozwala innym uczestnikom ruchu przewidzieć nasze intencje.
Zakaz jazdy pod wpływem alkoholu – rowerzysta, podobnie jak kierowca pojazdu mechanicznego, nie może jeździć pod wpływem alkoholu. Za jazdę na rowerze po spożyciu alkoholu grozi mandat, a w przypadku większej ilości alkoholu we krwi, również kara za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.
Zatrzymywanie się na czerwonym świetle – rowerzysta ma obowiązek zatrzymania się na czerwonym świetle, chyba że znajdują się odpowiednie oznakowania, które pozwalają na przejazd na rowerze przez skrzyżowanie w takich warunkach. Warto również pamiętać o zachowaniu ostrożności na przejazdach rowerowych.
Parkowanie roweru – rowerzysta powinien parkować rower w miejscach do tego przeznaczonych, czyli przy stojakach rowerowych. Zostawianie roweru na chodnikach, w miejscach zabronionych lub tam, gdzie może utrudniać ruch pieszych, grozi mandatem.