Jutro Boże Ciało. Czy tak samo celebrowane jest w Polsce i na świecie?

2024-05-29 11:57
Najświętszy Sakrament
Autor: archidiecezja.warszawa.pl

Jutro przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, popularnie nazywana Bożym Ciałem. To jedno z głównych i najbardziej uroczystych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki. Czy tak samo celebrowane jest w Polsce i na świecie?

Historia uroczystości Bożego Ciała sięga XIII wieku. Pierwszą przyczyną dla ustanowienia święta były objawienia Juliany z Cornillon we Francji. Od około 1209 roku wielokrotnie ukazywała się jej jasna tarcza księżyca z zarysowaną na jego tle ciemną plamą. Zinterpretowano to, jako znak, że wśród świąt kościelnych brakuje dnia poświęconego Najświętszemu Sakramentowi. Ostatecznie do uznania święta w 1264r. skłonił papieża Urbana IV Cud Eucharystyczny w Bolsenie we Włoszech. Z Kolei Papież Bonifacy IX polecił w 1391 roku wprowadzić święto Bożego Ciała wszędzie tam, gdzie jeszcze go nie obchodzono.

W Polsce jako pierwszy obchody tego święta wprowadził w diecezji krakowskiej w 1320 roku bp Nankiera. Pod koniec XIV wieku było obchodzone już we wszystkich polskich diecezjach. Od czasów reformacji, która zakwestionowała obecność Chrystusa pod postacią chleba i wina, procesje Bożego Ciała stały się manifestacją wiary.

Obchody uroczystości Bożego Ciała opierają się na Eucharystii i procesji, ale są zróżnicowane na świecie. w Niemczech popularne są procesje na wodzie. np. na rzece Ren znajduje się statek przewożący Sakrament Święty. Wierni natomiast, odwiedzają kolejne stacje, pływając na mniejszych łodziach. Z kolei w Chorwacji Msze święte wraz z procesjami odbywają się w godzinach wieczornych. W nadmorskim mieście Bolu zamiast ołtarzy przystrajane są statki, natomiast kapłani święcą sieci rybackie oraz morze. Uroczyste procesje odbywają się także w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej. Są bardzo kolorowe i radosne.

Ciekawostką może być fakt, że nie wszędzie procesje prowadzą do czterech ołtarzy, np. nie spotkamy tego w sercu Kościoła, czyli w Watykanie.

Po Bożym Ciele jest tzw. Oktawa. Oficjalnie została w 1955 roku zniesiona przez papieża Piusa XII. Jednak na prośbę Episkopatu Polski w naszym kraju został zachowany zwyczaj obchodzenia oktawy i kultywowania tradycji codziennej procesji przez kolejne 7 dni po Bożym Ciele.