„Kantata słoneczna” w Koszalinie

Ponad 120 muzyków na scenie i nie lada gratka dla melomanów. W piątek w Filharmonii Koszalińskiej odbędzie się prapremiera „Kantaty słonecznej” – utworu, który ma uczcić pamięć honorowego obywatela Koszalina, dyrygenta i kompozytora - Andrzeja Cwojdzińskiego.
W tym roku mija 800 lat od powstania „Pieśni słonecznej”, nazywanej również „Pochwałą stworzenia”. Święty Franciszek z Asyżu napisał ją w języku włoskim, jako liryczny kantyk religijny, tworząc tym samym pierwszą w historii modlitwę nie po łacinie. Po prawie ośmiu stuleciach stał się on inspiracją dla księdza Henryka Romanika, proboszcza koszalińskiej katedry, duszpasterza tutejszych środowisk twórczych, autora licznych publikacji i poety, do napisania „Kantaty słonecznej”. Muzykę do niej skomponował następnie Jacek Kujawski – kontrabasista w orkiestrze Filharmonii Koszalińskiej, aranżer, dyrygent i kompozytor.
Pierwotnie prawykonanie „Kantaty słonecznej” miało się odbyć podczas kolejnego Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Jako wieloletni muzyk orkiestry Filharmonii Koszalińskiej oraz kompozytor dzieł wokalno-instrumentalnych, Jacek Kujawski postanowił połączyć zespoły orkiestry symfonicznej wraz koszalińskimi chórami - chórem Politechniki Koszalińskiej „Canzona” i chórem dziecięcym „Pomerania Cantat”. Również dla podkreślenia roli tytułowego instrumentu festiwalu, kompozytor umieścił w swoim dziele partie organów. Szczególne znaczenie Jacek Kujawski przypisał partii sopranu, odgrywającemu największą rolę w przekazie tekstu słownego, który stworzył ksiądz Henryk Romanik.
Dla kompozytora najważniejszą ideą, towarzyszącą mu podczas powstawania utworu, była chęć pokazania ludziom istoty roli natury dla gatunku ludzkiego, lecz nie poprzez uleganie chwilowej modzie bycia proekologicznym, ale za sprawą odnalezienia swojej naturalnej - duchowej drogi w życiu, bycia zgodnym ze swoim jestestwem. Niezależnie od wewnętrznych poglądów człowieka, według kompozytora należy przede wszystkim starać się być w zgodzie z naturalnymi czynnikami kształtującymi życie, co nie jest łatwe w obecnych czasach.
Koncert w piątek 4 kwietnia o 18.30 w Filharmonii Koszalińskiej. Na scenie m.in. orkiestra Filharmonii Koszalińskiej oraz chóry „Canzona” Politechniki Koszalińskiej i Dziecięcej Akademii Chóralnej „Pomerania Cantat”. Na organach zagra Bogdan Narloch. Są jeszcze bilety na to wyjątkowe muzyczne wydarzenie dostępne w kasie filharmonii.