Noc w bibliotece powraca, tym razem w klimacie oświecenia

"Oświecona Nocy w Bibliotece" rozpocznie się od nagrodzenia najaktywniejszych czytelników. Będą również wykłady na temat oświecenia oraz warsztaty, gdzie będzie można stworzyć własne prace malowane węglem lub nauczyć się kaligrafii. Na najmłodszych uczestników czeka bawialnia z kulkami i zjeżdżalniami. Koszalińska Biblioteka Publiczna swoją flagową imprezę organizuje w piątek, 25 kwietnia.
Jak co roku, koszalińska "Noc w Bibliotece" rozpocznie się od nagrodzenia najaktywniejszych czytelników dorosłych i dziecięcych, rozstrzygnięcia konkursu plastycznego „Bal w Bibliotece”, a w przestrzeni biblioteki zaprezentowane zostaną powstałe w konkursie dzieła dzieci inspirowane epoką oświecenia.
W sali kinowej odbędzie się spotkanie z Katarzyną Wężyk – publicystką, reporterką, autorką książki „Zuchwałe. Kobiety, które chciały więcej” i twórczynią podcastu „Historia kobiet”.
W czytelni regionalnej Andrzej Kuczkowski, archeolog i regionalista z Archiwum Państwowego w Koszalinie, autor wystaw i publikacji poświęconych dawnej masonerii, zabierze uczestników w podróż po tajemnicach wolnomularstwa w wykładzie "Oświeceni - rzecz o pomorskich masonach". O początkach tego tajemniczego stowarzyszenia, rozwoju i końcu, a także o tym, co w loży się działo, dowiedzą się słuchacze wykładu.
Zaplanowano także wykład Łukasza Rozmarynowskiego "Między rozumem a obłędem. O malarstwie epoki Oświecenia". XVIII wiek pełen był kontrastów – klasycyzm splatał się z sentymentalizmem, a granica między wiedzą a fantazją była płynna. Wykład przybliży, jak malarstwo epoki uchwyciło te paradoksy i zmienność ówczesnej rzeczywistości.
Dla tych, którzy sami wolą wyrażać się artystycznie, w wypożyczalni powstanie biblioteczne atelier, gdzie w asyście młodych artystów powstawać będą obrazy malowane węglem.
Miłośnicy pióra i atramentu będą mogli przenieść się w czasy eleganckich listów i kunsztownej kaligrafii w warsztatach prowadzonych przez Archiwum Państwowe w Koszalinie. W czytelni będzie można również tworzyć epokową gazetę, zajrzeć na stoisko perfumeryjne, a z uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej nr 2 w Koszalinie wykonać własne fascynatory.
Z kolei Klubu Podróżników zaprosi uczestników do kreatywnych warsztatów. Pod okiem Izabeli Rutkowskiej powstawać będą ekologiczne modele statków, nawiązujące do potężnego rozwoju żeglarstwa w epoce oświecenia.
W sali za czytelnią na najmłodszych uczestników wydarzenia czekać będzie bawialnia z różnorodnymi atrakcjami, a na trochę starszych miłośników kina pokaz animowanej adaptacji „Pięknej i Bestii” – ponadczasowej opowieści wzorowanej na francuskiej baśni ludowej z tego okresu.
Obowiązkowym punktem Nocy w Bibliotece od lat jest także foto-studio, gdzie można będzie zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, tym razem w klimacie oświeceniowym.
W Galerii Region odbędzie się pokaz tańca w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego „Bałtyk”. W Mediatece na odwiedzających czekać będzie natomiast wystawa poświęcona najwybitniejszym kompozytorom epoki oraz warsztaty tworzenia muzycznych portretów. Nie zabraknie także DJ-a Dolby, który specjalnie na tę okazję połączy muzykę klasyczną z nowoczesnymi brzmieniami.
W bibliotecznych magazynach i fonotece jak zawsze odbędą się spacery z przewodnikiem.
Dla miłośników sztuki będzie też kilka ciekawych wystaw. W Galerii Region podziwiać będą mogli wystawę „Miasto w ogniu”, upamiętniającą wielki pożar Koszalina, w czytelni zawisną plansze poświęcone pisarce Jane Austen, a w wypożyczalni największe dzieła mistrzów epoki oświecenia.
Wieczór zwieńczy koncert Sylwii Gajdemskiej, czyli GAYI.
Koszalińska Biblioteka Publiczna swoją flagową imprezę organizuje w piątek, 25 kwietnia od godz. 17.00. Wstęp jest wolny. Godzinowo program dostępny na stronie KBP.
W trakcie "Oświeconej Nocy w Bibliotece" Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich koło nr 1 w Koszalinie przeprowadzi zbiórkę książek dla dzieci. Zebrane książki zostaną przekazane do Rodzinnego domu dziecka na ul. Bajkowej oraz podopiecznym fundacji Zdążyć z miłością. Przekazać można książki nowe lub w bardzo dobrym stanie. Można je przynosić do budynku głównego KBP w trakcie piątkowego wydarzenia.