O bezpieczeństwie cywilów dyskutowano w Koszalinie

II Konferencja "Międzynarodowe Prawo Humanitarne w ochronie ludności we współczesnych konfliktach zbrojnych" została zorganizowana w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Koszalinie. Na konferencję przybyli pracownicy akademiccy, przedstawiciele samorządów, służb mundurowych i instytucji związanych z ochroną ludności.
- Od 1 stycznia obowiązuje w Polsce Ustawa o ochronie ludności. Ta ustawa określa podstawowe rzeczy, które powinien znać przeciętny obywatel, aby coś zrobić w kryzysowej sytuacji. Przeciętny obywatel niestety nie ma tej podstawowej wiedzy. Stąd konieczność szerokiej edukacji na ten temat. Pieniądze, które otrzymają samorządy na poprawę bezpieczeństwa ludności to niestety kropla w morzu potrzeb. Przygotowanie schronów dla cywilów jest określane w naszym kraju na zaledwie 10 procent – powiedział Radiu Plus prof. Marian Kopczewski z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.
W konfliktach zbrojnych cywile nie powinni być przedmiotem ataków wojskowych. Praktyka pokazuje, że z przestrzeganiem tej zasady bywają problemy, czego dowodem jest przebieg konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Stąd podczas koszalińskiej konferencji temat międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych i próba wyjaśnienia jego znaczenia, norm prawa międzynarodowego skodyfikowanego w umowach i zwyczajach międzynarodowych i mających zastosowanie w konfliktach zbrojnych.
Zagadnienia poruszane podczas konferencji nie zawsze znajdują się w centrum uwagi polityków, organów administracji publicznej czy też naukowców. Zamierzeniem organizatorów
konferencji, było wprowadzenie do ochrony ludności elementów międzynarodowego prawa humanitarnego wielopłaszczyznowo w sposób zrozumiały dla zwykłych obywateli,
słuchaczy szkół wyższych oraz funkcjonariuszy służb i pracowników administracji rządowej i samorządowej.