Osiecki genius loci - wernisaż wystawy
Wernisaż wystawy "Osiecki genius loci" w niedzielę 7 listopada o godzinie 12.00 w koszalińskim Muzeum przy ul. Młyńskiej.
Ideą wystawy jest pokazanie fenomenu Osiek jako miejsca przyciągającego artystów – nie od II połowy XX wieku, jak się powszechnie sądzi, ale już od lat 30. minionego stulecia. Czy istnieje coś takiego jak genius loci - „duch miejsca”, a w tym przypadku „duch sztuki”, który skłaniał malarzy i rzeźbiarzy do szukania właśnie w Osiekach miejsca dla swej twórczości. Bohaterem wystawy jest miejsce, przedstawione poprzez twórczość, dokumenty, fotografie i wspomnienia ludzi z nim związanych, pokazane w kontekście różnych uwarunkowań artystycznych, politycznych i społecznych. W miejscu tym zaistniały w trzech momentach historycznych trzy różne zjawiska artystyczne, pozornie odrębne, powiązane jednak siecią wątków, które wystawa ma – przynajmniej częściowo – odsłonić.
Osieki znane są dziś przede wszystkim z plenerów organizowanych od lat 60. po początek 80. XX wieku. W Osiekach sztuka powstawała jednak dużo wcześniej, przed II wojną światową, gdy dworek należał do rodziny Hildebrandów. Przez majątek przewinęło się wielu artystów, wśród nich tak znanych jak Karl Schmidt-Rottluff, Günter Machemehl czy Max Pechstein. Od 1998 w dworku osieckim Polski Związek Artystów Plastyków organizuje plenery pod hasłem „Czas i miejsce dla sztuki”. Biorą w nich udział artyści polscy i zagraniczni; są wśród nich zarówno twórcy już znani, jak i dopiero zdobywający pozycję w świecie sztuki.
Wystawa organizowana jest przez Muzeum w Koszalinie, we współpracy z muzeami polskimi i niemieckimi oraz prywatnymi kolekcjonerami. Towarzyszy jej katalog w językach polskim i niemieckim.
Listen to "dyrektor Muzeum Z. Kalinowski i kustosz K. Rypniewska" on Spreaker.