Pilskie hospicjum liczy na wsparcie z 1,5 procenta podatku

Środki pozyskiwane z NFZ nie są wystarczające na pokrycie kosztów funkcjonowania.
Hospicja w całej Polsce borykają się z trudnościami finansowymi, bo środki pozyskiwane z NFZ nie są wystarczające na pokrycie kosztów funkcjonowania tych placówek. Pilskie hospicjum musi każdego miesiąca dopłacać od 15 do nawet 30 procent ze środków własnych, zdobytych podczas zbiórek lub z 1 procenta podatku dochodowego.
"Począwszy od cateringu, poprzez opłaty medyczne, związane z badaniem poszczególnych pacjentów, środku czystości, chemia, czy odpady po posiłkach- wszystkie koszty wzrosły. Niektóre koszty wzrosły od 30 do nawet 100 procent"- wyjaśnia Józefa Wiśniewska, wiceprezes Towarzystwa Pomocy Chorym w Pile, które zarządza hospicjum i zakładem opiekuńczo- leczniczym.
W ubiegłym roku z 1 procenta podatku dochodowego organizacja ta otrzymała ponad 260 tys. zł. W tym roku na organizacje pożytku publicznego można będzie przekazać nie 1, a 1,5 procenta podatku dochodowego. Środki te zostaną przeznaczone na bieżącą działalność placówki, gdzie znajduje się hospicjum stacjonarne dla dzieci i dorosłych oraz zakład opiekuńczo- leczniczy.
Zeznania podatkowe w tym roku trzeba złożyć do 2 maja. Towarzystwo Pomocy Chorym w Pile prowadzi hospicjum stacjonarne, gdzie znajduje się 10 łóżek dla tych pacjentów oraz pięć łóżek dla dzieci w części dziecięcej hospicjum. Organizacja prowadzi także zakład opiekuńczo - lecznicy dla 35 pacjentów. Zatrudnia ponad 70 osób.
