Pogrzeb 15 dzieci w sobotę w Szczecinku

2025-04-24 10:46
Grób Dzieci Utraconych w Szczecinku
Autor: Alicja Górska Grób Dzieci Utraconych w Szczecinku

Będzie to dwudziesty zbiorowy pogrzeb dzieci zmarłych w wyniku poronienia lub martwego urodzenia, organizowany na mocy uchwały Rady Miasta.

Pogrzeb 15 dzieci utraconych odbędzie się w najbliższą sobotę (26 kwietnia) w Szczecinku. Będzie to dwudziesty zbiorowy pogrzeb dzieci zmarłych w wyniku poronienia lub martwego urodzenia, organizowany na mocy uchwały Rady Miasta z 2 kwietnia 2015 roku. Do tej pory w grobowcu tym pochowano prochy 400 dzieci.

W grobowcu tym spoczywają prochy dzieci pozostawionych z różnych powodów przez ich rodziców w szpitalach. Najczęściej są to problemy proceduralne, szok, brak świadomości swoich praw, trudności finansowe. Wówczas obowiązek pochowania tych dzieci spada na gminę, gdzie znajduje się szpital z oddziałem ginekologiczno-położniczym.

Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka w sobotę sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele mariackim, a dalsze uroczystości pogrzebowe na cmentarzu o godz. 13.00.

"Dla rodziców, którzy tracą dziecko w wyniku poronienia, na różnych etapach ciąży, czasami bardzo wcześnie, to jest bardzo trudne, traumatyczne doświadczenie. Czują się czasami zagubieni, bywa, że są niedoinformowani, że takim pogrzebem mogą się zająć, że mogą otrzymać zasiłek pogrzebowy i inne świadczenia związane ze śmiercią członka rodziny. Kiedy z różnych względów rodzice tego zadania nie podejmują, spoczywa ono na władzach miasta"- wyjaśnia ks. Jacek Lewiński, proboszcz parafii mariackiej w Szczecinku.

Rodzicom, którzy utracili swoje dzieci w czasie trwania ciąży, bez względu w którym tygodniu, przysługuje prawo do pochówku swojego dziecka. W przypadku, gdy nie jest możliwe określenie płci dziecka, wówczas rodzice mogą na własny koszt zlecić badania genetyczne. Po otrzymaniu wyniku tego badania, rodzicom przysługuje zasiłek pogrzebowy, w którym mogą rozliczyć koszty badań genetycznych. Możliwe jest pochowanie dziecka bez wykonywania badań określających płeć, ale wówczas koszty pogrzebu muszą ponieść sami rodzice. W sytuacji, gdy płeć dziecka można określić w czasie porodu, rodzice od razu otrzymują w szpitalu kartę martwego urodzenia, z którą udają się do USC, by tam otrzymać akt urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu dziecka. Dalsze procedury związane z pogrzebem załatwiają w zakładzie pogrzebowym. Przysługuje im zasiłek pogrzebowy, a matce 8-tygodniowy urlop macierzyński.

"Zapraszamy do udziału w pogrzebie samych rodziców, osoby, które wcześniej utraciły dzieci i rozumieją to trudne doświadczenie, ale też wszystkich, którzy chcą się solidaryzować z tymi rodzicami. Zachęcam też do udziału wszystkich, którzy chcą po chrześcijańsku spełnić uczynek miłosierdzia co do ciała, zmarłych pogrzebać"- dodaje proboszcz. Podkreśla jednocześnie, że obecność na tym pogrzebie dzieci utraconych jest również wyraźnym opowiedzeniem się za życiem. "Nie mamy wątpliwości, że życie człowieka rozpoczyna się od poczęcia i za każdym razem, bez względu na to jak długo trwa ciąża, strata dziecka i organizowany w związku z tym pogrzeb to jest pogrzeb osoby ludzkiej"- dopowiada ks. Jacek Lewiński.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z grudnia 2006 roku) zwłokami ludzkimi są również ciała dzieci martwo urodzonych, bez względu na czas trwania ciąży. Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, prawo pochowania zwłok ludzkich ma najbliższa rodzina osoby zmarłej lub każdy, kto się do tego dobrowolnie zobowiąże. W przypadku, gdy rodzice z różnych powodów zrzekają się prawa do pochówku, obowiązek organizacji pogrzebu spada na gminę, gdzie doszło do zgonu dziecka (art. 10 ust. 3). Oznacza to gminę, gdzie znajduje się szpital z oddziałem ginekologiczno- położniczym, niezależnie od zameldowania rodziców dziecka.

Nadal wiele gmin w Polsce nie ma stosownych uchwał, regulujących procedury pochówku ciał dzieci martwo urodzonych, mimo, że jest to ich obowiązek. W uchwale tej powinny pojawić się zapisy, dotyczące przewozu zwłok do kremacji, kremacji zbiorowej, zakupu urny i pochowania jej w grobowcu do tego przystosowanym, obsługi pogrzebu i zakupu wiązanki kwiatów. W uchwale tej określa się jak często takie pogrzeby powinny być sprawowane. To zależy od odnotowywanej rocznie w danym szpitalu ilości poronień i martwych urodzeń oraz ciał pozostawianych w szpitalu. Najczęściej organizowane są dwa razy w roku, po otrzymaniu przez Miejski Ośrodek  Pomocy Rodzinie zgłoszenia ze szpitala. Do tego czasu ciała tych dzieci przechowywane są w zakładzie patomorfologii danego szpitala lub w miejskim zakładzie pogrzebowym, gdy szpital nie dysponuje zakładem. Procedury szpitalne dotyczące zasad postępowania ze zwłokami dzieci martwo urodzonych wprowadza dyrekcja szpitala. Informacje o pogrzebie zamieszczane powinny być w gablotach na cmentarzu, przy parafiach, na stronie MOPR czy administracji cmentarza. Koszty organizacji pogrzebu pokrywa gmina. W tych gminach, gdzie takich procedur nie ma, można domniemać, że ciała dzieci martwo urodzonych spopielane są przez szpitale w przyszpitalnych spalarniach (na co pozwala ustawa) i traktowane na równi jak odpady medyczne (to już jest niezgodne z obowiązującymi w Polsce przepisami).