Pomoc Ukrainie niesie diecezja koszalińsko-kołobrzeska
Wolontariusze jadą na granice, parafie organizują zbiórki i szykują miejsca na przyjazd uchodźców wojennych. W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej wierni gotowi są nieść pomoc Ukrainie i obywatelom uciekającym przed wojną. Pierwsze rodziny zostały już przyjęte m. in. w Wyższym Seminarium Duchownym.
W odpowiedzi na apel biskupa diecezjalnego Edwarda Dajczaka, parafie zgłaszają gotowość, by przyjąć uchodźców ze wschodu. Ostatnie informacje od koordynatora akcji pomocowej ks. Tomasza Rody, mówią o tym, że już ponad 30 parafii oferuje około stu miejsc dla Ukraińców.
-To są plebanie, klasztory, nawet letniskowe domki, jeśli brakowałoby miejsca. W diecezji na ten moment jest już 30 Ukraińców. Jedna rodzina została przyjęta w Wyższym Seminarium Duchownym, a kolejna w Wałczu w mieszkaniu chronionym. Ukraińcy przyjeżdżają też do swoich znajomych, którzy tutaj pracują. Pierwsi uchodźcy pojawiają się w Kołobrzegu i w Słupsku.
Oprócz schronienia, parafie w diecezji starają się pomóc, prowadząc zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy. Zbiórka trwa m. in. w koszalińskiej parafii pw. Ducha Świętego. Do sali św. Józefa obok kaplicy adoracji należy przynosić tabletki przeciwbólowe oraz bandaże i opatrunki, wodę w zgrzewkach, żywność z długim terminem przydatności do spożycia, środki higieniczne, koce, śpiwory i karimaty.
-Prosimy, aby były to rzeczy nowe. Chcemy w ten sposób uszanować godność Ukraińców, dlatego nie zbieramy używanej odzieży. Transport z tymi wszystkimi darami chce zorganizować pod koniec tygodnia. Konwój planujemy dedykować tym obwodom, które są najbardziej zniszczone wojną
-mówi ks. Tomasz Roda.
Natomiast dziś z diecezji rusza grupa ochotników do pracy w namiotach przy przejściach granicznych Dorohusk i Hrebenne. Będą tam wspólnie z Caritas przemyską pomagać uchodźcom z Ukrainy, m. in. wydawać ciepłe posiłki i kanapki.
Wybiegając naprzód kolejnym potrzebom Ukraińców, diecezjalna Caritas już poszukuje psychologów, pedagogów i tłumaczy języka ukraińskiego, którzy w ramach wolontariatu będą wspierać uchodźców wojennych, którzy znajdą schronienie w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
W sprawie chęci przekazania darów, czy innej pomocy należy kontaktować się ze Zbigniewem Dorawą z Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej, tel. 728 402 964, e-mail: zdorawa@caritas.pl.
Z powodu działania na rzecz dotkniętej wojną Ukrainy, Caritas diecezji zawiesza wszelkie akcje wielkopostne, które wcześniej przygotowała.
Listen to "ks. Tomasz Roda" on Spreaker.