Pomorze Zachodnie przygotowuje pomoc dla mieszkańców Ukrainy
„Taka pomoc może być konieczna, musimy być gotowi”- mówi Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Pomorze Zachodnie przygotowuje się na pomoc dla mieszkańców Ukrainy. Mieszkania, granty i sprzęt medyczny to dopiero początek. Na Ukrainę również ma trafić karetka, która jeszcze niedawno służyła Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.
W urzędzie marszałkowskim odbyła się specjalna narada z przesłaniem: „Pomoc dla Ukrainy”. Tematem spotkania była sytuacja na Wschodzie - zagrożenie rosyjską agresją, możliwości udzielenia pomocy Ukrainie i jej obywatelom, wsparcie dotyczące ochrony zdrowia, pomoc humanitarna. Podczas wspólnej konferencji wystąpili marszałek województwa Olgierd Geblewicz, członkini zarządu województwa Anna Bańkowska, Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie Henryk Kołodziej i Jan Syrnyk, przewodniczący szczecińskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce.
– Wyrażamy solidarność z niepodległą Ukrainą, dyskutowaliśmy o możliwych scenariuszach, chcemy być na różne ewentualności przygotowani. Myślimy o wsparciu medycznym na bazie marszałkowskich szpitali i wyposażeniu oddziału jednej z ukraińskich jednostek ochrony zdrowia
– zadeklarował marszałek Olgierd Geblewicz.
Województwo Zachodniopomorskie jest gotowe przekazać na Ukrainę jeden z ambulansów WSPR oraz zapewnić schronienie uchodźcom.
Marszałek wyjaśnił, że możliwa jest szersza pomoc w zakresie spraw społecznych dla ukraińskich uchodźców, jeżeli byłaby potrzebna. Chodzi m.in. o programy i fundusze znajdujące się w dyspozycji Wojewódzkiego Urzędu Pracy, który mógłby przekazywać środki – na systemowe rozwiązania – w ramach Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie. Wzmacniany ma być również zachodniopomorski wolontariat.
Rodzaj i zakres wsparcia zostaną uzgodnione z Ambasadą Ukrainy w Warszawie. Ponieważ np. przekazanie sprzętu medycznego najszybciej można zorganizować właśnie drogą dyplomatyczną.
Organizacja pomocy humanitarnej, np. przygotowanie miejsc schronienia dla uchodźców, będzie odbywała się we współpracy z administracją rządową, czyli wojewodą.
– Sprawdzamy i inwentaryzujemy naszą bazę noclegową, która mogłaby służyć w razie potrzeby uchodźcom z Ukrainy. Chodzi przede wszystkim o uzdrowiska w Kołobrzegu i Świnoujściu czy mieszkania wspomagane
– wyjaśniła członkini Zarządu Województwa Anna Bańkowska.