[RELACJA AUDIO] W Darłowie odsłonięto Pomnik Dziecka Utraconego

2024-10-14 16:21
Pomnik Dziecka Utraconego na Starym Cmentarzu w Darłowie
Autor: Alicja Górska Pomnik Dziecka Utraconego na Starym Cmentarzu w Darłowie

Bp Zieliński: Ta wymownie pusta kołyska przypomina nam o tym, jaki jest los człowieka. Odpowiedź na pytanie: „Dlaczego?” zostawiamy na życie wieczne, a dzisiaj stajemy w tym miejscu blisko tych, którzy przeżywają utratę swoich dzieci.

Odsłonięcie Pomnika Dziecka Utraconego odbyło się wczoraj na Starym Cmentarzu w Darłowie. Wcześniej, Mszy św. w kościele mariackim przewodniczył biskup diecezjalny Zbigniew Zieliński. Modlił się w intencji rodziców, którzy utracili swoje dzieci.

Pomnik Dziecka Utraconego został wybudowany dzięki Fundacji Charytatywnej „Morze Miłości”, która od ośmiu lat organizowała zbiórki publiczne na ten cel. Po Eucharystii uczestnicy wydarzenia przemaszerowali z różowymi i niebieskimi balonikami na cmentarz. Tam biskup pobłogosławił pomnik i grobowiec, gdzie od przyszłego roku będą chowane prochy dzieci zmarłych w czasie trwania ciąży lub krótko po urodzeniu.

- Ten pomnik pokazuje nam, że choć ludzie mają tak długą historię, tak długo żyją na ziemi, to do zrozumienia pewnych ważnych rzeczy dorastamy często w pocie czoła, mozolnie pukając do ludzkich serc. Ta wymownie pusta kołyska przypomina nam o tym, jaki jest los człowieka. Odpowiedź na pytanie: „Dlaczego?” zostawiamy na życie wieczne, a dzisiaj stajemy w tym miejscu blisko tych, którzy przeżywają utratę swoich dzieci. Potrzeba było długiej historii, aby nasze serca i umysły dorosły do zrozumienia potrzeby bycia przy tych osobach"- mówił podczas uroczystości odsłonięcia Pomnika Dziecka Utraconego bp diecezjalny Zbigniew Zieliński. Dodał też, że to miejsce będzie nie tylko grobowcem, ale też głośnym wołaniem o szacunek dla każdego ludzkiego życia.

Inicjatorką powstania pomnika i grobowca w Darłowie jest Joanna Klimowicz, prezes Fundacji Charytatywnej „Morze miłości”, która wspiera również Dom Hospicyjny Caritas w Darłowie. Koszt inwestycji wyniósł około 240 tys. zł. Autorką projektu pomnika jest dr hab. Katarzyna Radecka z Wydziału Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej, a architektem Bartosz Warzecha.

W wydarzeniu uczestniczyli członkowie Fundacji Morze Miłości, przedstawiciele władz samorządowych oraz szpitala w Sławnie i mieszkańcy
Autor: Alicja Górska W wydarzeniu uczestniczyli członkowie Fundacji "Morze Miłości", przedstawiciele władz samorządowych oraz szpitala w Sławnie i mieszkańcy
Listen to "Odsłonięcie Pomnika Dziecka Utraconego w Darłowie" on Spreaker.

- Dla mnie osobiście to bardzo wzruszająca chwila po tylu latach starań, zmagania się różnymi problemami, także proceduralnymi, ale udało się i to jest najważniejsze. Jako Fundacja, postawiliśmy sobie za cel takie miejsce stworzyć. Z jednej strony to miejsce pamięci, zadumy dla wszystkich rodzin po stracie dziecka, gdzie można pomodlić się, popłakać i zapalić znicz. Z drugiej strony będzie to miejsce pochówków zbiorowych, które chcemy robić raz w roku już w przyszłym roku- mówiła Joanna Klimowicz, prezes Fundacji "Morze Miłości".

Jutro na całym świecie obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. W Białogardzie i Wałczu odbędą się zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych. W Wałczu jutro pochowane zostaną prochy 14 dzieci. Msza św. o godz. 14.30 w kościele pw. św. Mikołaja. Następnie ok. 15.15 dalsze uroczystości pogrzebowe w kaplicy na cmentarzu na Dolnym Mieście (przy ul. Gen. Andersa). Do tej pory pochowano tam 405 dzieci.  

W Białogardzie czwarty zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się również jutro. Pochowanych zostanie 4 dzieci. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się Mszą św. o godz. 9.00 w kościele mariackim, a potem dalsza ceremonia pogrzebowa o godz. 10.00 na Cmentarzu w Pękaninie.