[RELACJA] Okno Życia ponownie otwarte w Szczecinku

Znajduje się przy kościele pw. Ducha Świętego, a wcześniej przez kilka lat funkcjonowało przy klasztorze sióstr niepokalanek.
Okno Życia otwarte ponownie w Szczecinku. Znajduje się przy kościele pw. Ducha Świętego, a wcześniej przez kilka lat funkcjonowało przy klasztorze sióstr niepokalanek. Teraz opiekę nad tym miejscem sprawować będą siostry służebniczki dębickie. Okno Życia pobłogosławił wczoraj, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego i w ramach diecezjalnych obchodów Dnia Świętości Życia, abp Zbigniew Zieliński. Patronką Okna Życia jest sł. Boża Stanisława Leszczyńska, położna, która w czasie pobytu w obozie koncentracyjnym w Auschwitz odebrała ponad 3 tysiące porodów. Co więcej, sprzeciwiła się rozkazom obozowego lekarza, by od razu po porodzie zabijać dzieci.
"Dzisiaj otwieramy Okno Życia w nadziei, że będzie ono także wypowiadanym dzień i noc kazaniem na temat tego, jak życie jest święte i jak trzeba to życia otaczać troską"- mówił w homilii abp Zbigniew Zieliński, administrator diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Okno Życia to miejsce, gdzie można bez żadnych konsekwencji prawnych pozostawić swoje nowonarodzone dziecko. Osoby, opiekujące się Oknem Życia, z chwilą zamknięcia tego okna, otrzymują informację, uruchamia się alarm. Wówczas te osoby wzywają pogotowie, sprawdza się stan zdrowia dziecka i uruchomione są pozostałe procedury zajęcia się maleństwem. Gdyby jednak rodzice biologiczni zmienili zdanie, to mają 6 tygodni na poinformowanie o tym i zabranie swojego dziecka. Po upływie tego czasu, dziecko pozostawione w Oknie Życia zostaje przekazane do adopcji. Czynne jest całą dobę.

W diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej są jeszcze dwa Okna Życia- w Koszalinie przy Domu Samotnej Matki (ul. Wojska Polskiego 13), gdzie pozostawiono już pięcioro dzieci oraz w Słupsku przy szpitalu (wejście od strony SOR-u). Szczecineckie Okno Życia powstało przy współpracy z Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.
Podczas Diecezjalnych obchodów Dnia Świętości Życia można było podjąć dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. To zobowiązanie modlitewne, by przez 9 miesięcy codziennie odmawiać dziesiątkę różańca w intencji dziecka zagrożonego aborcją i w intencji jego rodziców, by przyjęli swoje dziecko i pozwolili mu żyć.
Na zakończenie Mszy św. abp Zbigniew Zieliński podziękował także Duszpasterstwu Rodziców Po Stracie Dziecka, które w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej organizuje rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka. Towarzyszy także rodzicom w żałobie podczas pogrzebów dzieci utraconych, organizowanych w kilku miastach naszej diecezji.