Spotkanie autorskie "Rocznika Kołobrzeskiego 2022"
Ukazał się kolejny „Rocznik Kołobrzeski”, a już jutro odbędzie się spotkanie z jego autorami, którzy opowiedzą o swojej pracy, będzie można też otrzymać bezpłatny numer czasopisma.
Czasopismo powstawało w Wydawnictwie "Kamera". Projektowi patronuje starosta kołobrzeski, a Fundacja Historia Kołobrzegu otrzymała wsparcie na współfinansowanie tego zadania, którego celem jest publikowanie prac badawczych, artykułów krytycznych, ale i popularnych, prac magisterskich i doktoratów poświęconych Ziemi Kołobrzeskiej oraz historii Pomorza Zachodniego.
W najnowszym numerze znalazły się artykuły m.in. z działu archeologii, historii Kołobrzegu, wojskowości czy czasów bardzo współczesnych. Znajdziemy tam rozdziały autorstwa Andrzeja Kuczkowskiego „Nieznane grodziska wczesnośredniowieczne powiatu kołobrzeskiego”, „Rymań i okolice w średniowieczu” oraz „Odkrycie studni w kołobrzeskim ratuszu”.
W rozdziale Historia Kołobrzegu: Robert Dziemba: Benjamin Raule i brandenburska flota kaperska w Kołobrzegu w XVII wieku, Jan Krzos: Włączenie Kołobrzegu w struktury poczty na Pomorzu w XVII wieku, Paweł Firago: „Sanus per aquam”, czyli krótki wykład o historii uzdrowiska kołobrzeskiego w latach 1802–1939, Adrian J. Bartha: Historia Sądu Rejonowego w Kołobrzegu po 1945 roku, Igor Michał Niewiadomski: Pomnik Wyzwolenia Kołobrzegu. Historia Pomnika Zaślubin Polski z Morzem na podstawie zasobu Archiwum Państwowego w Koszalinie.
Historia wojskowości - Robert Dziemba: O grobownictwie wojennym i zaginionej kartotece żołnierzy poległych w walkach o Kołobrzeg, Edward Stępień: Jak podchorąży Wrona na wojnę jechał z Kołobrzegu, Tomasz Łowkiewicz: Katastrofa samolotu MiG-23 z Bagicza. Varia: Mariusz Miedziński: Inwestycje hotelowe, apartamentowe i mieszkaniowe w Kołobrzegu i jego zapleczu w okresie od stycznia 2019 do czerwca 2022 roku.
Spotkanie z autorami najnowszego "Rocznika Kołobrzeskiego" odbędzie się 15 grudnia o godz. 18.00 w Sali Plafonowej Pałacu Braunschweigów w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wstęp jest wolny.
Listen to "dr Robert Dziemba z Fundacji Historia Kołobrzegu" on Spreaker.