Tylko podaje rękę...

2024-09-27 14:22

Gdy był dzieckiem, spadł ze schodów z drugiego piętra na pierwsze. Cudem przeżył. Do Rzymu na studia wyjechał z 10 dolarami w kieszeni... Powstała biografia ks. Mariana Subocza, byłego dyrektora Caritas Polska, pomysłodawcy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i programu Rodzina Rodzinie

„Tylko podaj rękę. Ks. Marian Subocz” to tytuł książki, autorstwa dziennikarki Radia Plus Alicji Górskiej. Publikacja zawiera wspomnienia ks. Mariana Subocza, budowniczego struktur Caritas Polska i jej wieloletniego dyrektora, a wcześniej rektora koszalińskiego seminarium duchownego. Obecnie ks. Marian Subocz jest proboszczem parafii pw. św. Marcina w Kołobrzegu.

- Człowiek, który wymyślił Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom i program Rodzina Rodzinie, pod koniec lat 80. sprowadzał z Niemiec do powstającego seminarium duchownego w Koszalinie grzejniki i sedesy. Budował struktury Caritas, zaczynając pracę tylko z dwiema siostrami zakonnymi. "Dostaliśmy trzy pokoje na poddaszu. Stały tam cztery biurka, maszyna do pisania i dalekopis, ustawiony w nieczynnym kominku. Do dyspozycji było około tysiąca dolarów. Tak miałem tworzyć Caritas w Polsce. Przyznam szczerze, że zbladłem i nogi mi się ugięły"- wspomina ks. Marian. Gdy po kilkunastu latach ponownie został dyrektorem tej instytucji, nadzorował budowę Centrum Charytatywno-Edukacyjnego w Warszawie. Z narażeniem własnego życia, nawiedzał miejsca objęte działaniami wojennymi bądź dotknięte klęskami żywiołowymi- mówi o bohaterze książki autorka Alicja Górska.

Książka rozpoczyna się od historii rodzinnej ks. Mariana, jego rodziców i dziadków. Zawiera wspomnienia z dzieciństwa, także takie, które mrożą krew w żyłach, bo dotyczą wypadków, z których mały Marek cudem się uratował, a w przypadku jego przodków sięgają czasów wojennych. Ważnym wątkiem w książce są też czasy formacji seminaryjnej w Paradyżu, przerwanej dwuletnią służbą wojskową, odbywaną w Bartoszycach w tym samym czasie, co bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Funkcjonowanie w realiach państwa komunistycznego, gdzie Kościół był prześladowany, sięgało jego pobytu na studiach w Rzymie. Wyjechał tam spakowany na kilka lat, z paszportem "w jedną stronę" i 10 dolarami w kieszeni. Stan wojenny zastał go w Rzymie. Ze łzami w oczach wspomina ten trudny czas niepokoju o rodzinę, bliskich, wspólnotę diecezjalną i Ojczyznę. Gdy wrócił i rozpoczął pracę w powstającym seminarium duchownym w Koszalinie, jak pozostali księża, znalazł się pod uważnym okiem władz komunistycznych i SB.

Książka zawiera ważne informacje, wspomnienia, zdjęcia, dotyczące tworzenia się struktur diecezji, budowania seminarium duchownego, wizyty papieża Jana Pawła II w Koszalinie.

Jan Paweł II wchodzi do budynku seminarium duchownego w Koszalinie 1 czerwca 1991 roku
Autor: Archiwum Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej Jan Paweł II wchodzi do budynku seminarium duchownego w Koszalinie (1 czerwca 1991). Obok niego biskup Ignacy Jeż oraz rektor seminarium ks. Marian Subocz. Z tyłu, za nimi, po prawej stronie ks. Ludwik Chodzidło, ojciec duchowny w seminarium. Papież przybył, by dokonać poświęcenia nowo wzniesionego budynku seminarium.

W publikacji zabierają głos księża, którzy byli klerykami, gdy ks. Subocz pełnił funkcję rektora seminarium oraz osoby współpracujące z duchownym w Caritas Polska, m.in. Marta Titaniec, Paweł Kęska, czy Wanda Falk z Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i ks. Doroteusz Sawicki z prawosławnego ELEOS.

Listen to "Paweł Kęska, dziennikarz radiowy, były rzecznik Caritas Polska" on Spreaker. Listen to "Wanda Falk, dyrektor generalny Diakonii Polskiej" on Spreaker. Listen to "ks. Doroteusz Sawicki, dyrektor ELEOS" on Spreaker.

Ks. Marian Subocz był dwukrotnie dyrektorem Caritas Polska. Pierwszy raz półtora roku, od 1993 do 1994 roku, a następnie 10 lat od 2007 do 2017 roku. W książce "Tylko podaje rękę. Ks. Marian Subocz" wspomnienia byłego dyrektora Caritas Polska, uzupełniają wypowiedzi jego współpracowników, m.in. Marty Titaniec, która wówczas odpowiadała za projekty zagraniczne w Caritas Polska. Opowiada, jak powstał program „Rodzina Rodzinie”, wspierający m.in. rodziny w Syrii.

Listen to "Marta Titaniec o programie Caritas Polska "Rodzina Rodzinie"" on Spreaker.
Ks. Marian Subocz podczas wizyty roboczej w stoli Haiti w 2012 roku
Autor: arch. Marty Titaniec/ zdj. opublikowane w książce Ks. Marian Subocz, jako dyrektor Caritas Polska wraz z Martą Titaniec wzięli udział w wizycie roboczej w stolicy Haiti w styczniu 2012 roku. Caritas Polska uruchomiła pomoc dla Haiti w styczniu 2010 roku, od razu po trzęsieniu ziemi, w wyniku którego zginęło 316 tysięcy osób, a blisko 300 tysięcy zostało rannych. Brakowało wody, elektryczności, jedzenia.

"Jeżeli człowiek odmówi pomocy drugiemu człowiekowi, to pozostaje w nim wyrzut sumienia. Czujemy, że nasza godność została skaleczona przez to, że się poddaliśmy i nie pomogliśmy. Zastanawiamy się potem – przecież mogliśmy go chociaż o coś zapytać, podać mu rękę. Będąc obojętnymi, jako ludzie wierzący, przekraczamy przykazanie miłości bliźniego, ranimy Boga, który nas ukochał i oczekuje od nas miłości w stosunku do bliźnich"- uważa ks. Marian Subocz.

Książka „Tylko podaj rękę…” pokazuje, jak ks. Marian Subocz, będąc dyrektorem Caritas Polska, z narażeniem życia, nawiedzał miejsca objęte działaniami wojennymi. Do Aleppo wybrał się z Martą Titaniec w lutym 2017 roku, dwa miesiące po ustaniu walk w Syrii.

Listen to "Marta Titaniec o wyjeździe do Aleppo w 2017 roku" on Spreaker.

Ks. Marian Subocz ze wzruszeniem wspominał spotkanych w Aleppo ludzi oraz ogrom zniszczeń, jaki tam zastali.

Listen to "ks. Marian Subocz o wyjeździe do Aleppo w 2017 roku" on Spreaker.

Ks. Marian Subocz urodził się 28 sierpnia 1947 roku w Wałczu. Do Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu wstąpił 1 października 1965 roku. Po pierwszym roku studiów teologicznych, kleryk Marian Subocz został wysłany na komisję wojskową, gdzie został wydelegowany do odbycia dwuletniej służby wojskowej. Z jego seminarium wybrali sześciu alumnów. Odbył ją w jednostce kleryckiej w Bartoszycach (rozpoczął w październiku 1966 roku), w tym samym czasie, co bł. Jerzy Popiełuszko. Święcenia prezbiteratu przyjął 17 czerwca 1973 roku w kościele pw. NMP Królowej Polski w Lęborku. Po święceniach był wikariuszem i katechetą w Kołobrzegu. Potem został notariuszem kurii w Koszalinie i kapelanem biskupa Ignacego Jeża. Następnie wyjechał na studia doktoranckie do Rzymu. Po powrocie do Polski rozpoczął pracę w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie, jako prefekt, wicerektor, potem rektor (lata 1982-1993). Pracę w Caritas Polska rozpoczął w lutym 1993 roku i trwała ona do czerwca 1994 roku. Następnie ks. Marian Subocz został zastępcą sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Kolejnym wyzwaniem była praca w Brukseli. Na prośbę Prymasa Polski został skierowany do pracy w sekretariacie Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). W l. 2001-2007 był proboszczem parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Słupsku. Następnie wrócił na stanowisko dyrektora Caritas Polska. Po dziesięciu latach, w 2017 roku został proboszczem parafii pw. Marcina w Kołobrzegu.

Książka „Tylko podaj rękę. Ks. Marian Subocz” została wydana w połowie sierpnia tego roku przez pilskie wydawnictwo MediaZet. Słowem wstępnym opatrzył ją biskup koszalińsko-kołobrzeski Zbigniew Zieliński. Można ją kupić w księgarni św. Maksymiliana w Wałczu, w sklepie Veritas w Koszalinie i w Skrzatuszu.

Alicja Górska, autorka biografii i ks. Marian Subocz, Kołobrzeg 2024
Autor: ks. Wojciech Parfianowicz/zdj. pochodzi z książki "Tylko podaj rękę..." Alicja Górska, autorka biografii i ks. Marian Subocz, Kołobrzeg 2024
Książka Tylko podaje rękę. Ks. Marian Subocz wydawnictwa MediaZet
Autor: Alicja Górska Książka "Tylko podaje rękę. Ks. Marian Subocz" wydawnictwa MediaZet

Alicja Górska od 20 lat dziennikarka Radia Plus Koszalin. Od początku pracy w radiu prowadzi wywiady z cyklu „Portrety Plusa”, „W rytmie życia”. Są to rozmowy z przedstawicielami różnych środowisk w regionie, m.in. samorządowcy, działacze społeczni, duchowni i osoby konsekrowane, ludzie świata kultury, oświaty i sportu. W latach 2015-2017 współprowadząca spotkania autorskie z cyklu „Gość na Plus”, m.in. z Janiną Ochojską, wówczas szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, reżyserem Krzysztofem Zanussim, podróżnikiem i polarnikiem Markiem Kamińskim, czy aktorem Adamem Woronowiczem. Współpracowała z KAI i "Przewodnikiem Katolickim".