W Pile ma powstać nowy budynek hospicjum z miejscami dla kolejnych pacjentów

Wszystkie miejsca są zajęta, a kolejka oczekujących na przyjęcie coraz dłuższa. Dlatego Towarzystwo Pomocy Chorym planuje wybudować drugi obiekt hospicyjny w Pile. Obecnie w pilskim hospicjum wszystkie 45 miejsc jest zajętych, a na przyjęcie oczekuje ponad 70 osób. W nowym budynku, który ma powstać również przy ul. Królewskiej, hospicjum będzie mogło przyjąć dodatkowo 45 pacjentów.
Towarzystwo Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej pod koniec września kupiło od miasta, z 99% bonifikatą, działkę sąsiadującą z hospicjum. Po zastosowaniu bonifikaty nieruchomość przy ul. Królewskiej, warta ponad milion złotych została sprzedana za symboliczną kwotę niespełna 11 tys. złotych. Na tym właśnie terenie ma zostać wybudowany drugi obiekt polskiego hospicjum.
Będzie to zakład Opiekuńczo-Leczniczy z Oddziałem Rehabilitacyjnym, w którym realizowane będą usługi związane z opieką zdrowotną dla mieszkańców Piły i okolic.
- W hospicjum mamy aktualnie 45 pacjentów, nie ma żadnego wolnego miejsca, a na liście oczekujących znajduje się ponad 70 osób. Dlatego jest ogromna potrzeba, by powiększyć hospicjum. W nowym budynku ma być nie tylko ZOL na te 45 miejsc, ale jeszcze będą dwie izolatki dla osób czasowo przebywających, wykorzystywane w sytuacji, kiedy osoby, które mają członka rodziny wymagającego całodobowej opieki będą chciały na jakiś czas te opiekę przekazać nam, a samemu trochę odpocząć
— mówi Józefa Wiśniewska, wiceprezes Towarzystwa Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile. Hospicjum planuje zrealizować inwestycję w ciągu ośmiu lat, a jej szacowany koszt to około 20 mln zł.
W 2019 roku odbyło się oficjalne otwarcie pilskiego hospicjum, które zapewnia swoim pacjentom opiekę medyczną w formie specjalistycznych konsultacji lekarskich, a także rehabilitację fizyczną i psychiczną, opiekę psychologa, psychiatry, neurologopedy, neuroonkologa i opiekę duszpasterską.
Druga placówka ma oferować zarówno kolejne miejsca opieki całodobowej dla pacjentów, jak i możliwość skorzystania z rehabilitacji tym, którzy nie wymagają stałego pobytu w ośrodku.