"W rytmie życia" z Mariuszem Drapikowskim, artystą bursztynnikiem

2022-09-08 17:59
Mariusz Drapikowski, artysta bursztynnik, złotnik z Gdańska
Autor: Alicja Górska Mariusz Drapikowski, artysta bursztynnik, złotnik z Gdańska

Z okazji jubileuszu 50-lecia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, Cudowna Pieta w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu otrzyma nowe korony. Zostały wykonane w pracowni znanego w Polsce złotnika i bursztynnika Mariusza Drapikowskiego. Jak wyglądają?

Papież Franciszek pobłogosławił wczoraj (środa) bursztynowe korony dla Cudownej Piety w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu. Nowe korony to dar z okazji jubileuszu 50-lecia diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej. Zwieńczenie obchodów 18 września. Uroczystościom będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP. Nowe korony zostały wykonane w pracowni znanego w Polsce bursztynnika Mariusza Drapikowskiego. Zapraszamy na rozmowę z współtwórcą tych koron.

Pracownia Mariusza Drapikowskiego, znanego artysty bursztynnika, który specjalizuje się w pracach sakralnych
Autor: Alicja Górska Pracownia Mariusza Drapikowskiego, znanego artysty bursztynnika, który specjalizuje się w pracach sakralnych

"Chcieliśmy zrobić z serca te korony, żeby one oddawały naszego ducha narodowego i żeby były wykonane z materiałów, które kojarzą się z naszą ojczyzną, a bursztyn jest takim kamieniem, jednoznacznie kojarzonym z Polską"- wyjaśnia Mariusz Drapikowski. W koronach użyte zostały kamienie szlachetne, jak szafiry, szmaragdy, rubiny. "W koronach, które wskazują na ból, cierpienie, pokazujemy co jest najważniejszym przesłaniem naszej wiary, a więc zmartwychwstanie, dlatego te korony zakwitły i te kwiaty są zwiastunem życia, zmartwychwstania"- dodaje artysta.

Nowe korony, które zostaną przekazane na Cudowną Pietę 18 września podczas Diecezjalnej Pielgrzymki do Skrzatusza.
Autor: Diecezja Koszalińsko- Kołobrzeska Nowe korony, które zostaną przekazane na Cudowną Pietę 18 września podczas Diecezjalnej Pielgrzymki do Skrzatusza.
Ołtarz główny, wykonany głównie z bursztynu, w kościele pw. św. Brygidy w Gdańsku, to również dzieło, w które włączył się Mariusz Drapikowski
Autor: Alicja Górska Ołtarz główny, wykonany głównie z bursztynu, w kościele pw. św. Brygidy w Gdańsku, to również dzieło, w które włączył się Mariusz Drapikowski

Mariusz Drapikowski (ur. 1960) – złotnik, bursztynnik. Jest uznanym w świecie artystą, realizującym projekty dla wielu miejsc kultu. Jego życiowym dziełem jest realizowane przez stowarzyszenie „Comunità Regina della Pace” apostolstwo adoracji Najświętszego Sakramentu.

W ramach projektu „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju” powstaje 12 rozsianych po świecie miejsc nieustannej modlitwy o pokój. Gdańska pracownia wykonuje do nich charakterystyczne ołtarze adoracji. Pierwszy z nich trafił do Betlejem. Kolejne m.in. do Kazachstanu, Korei Płd. czy Rwandy.

Ogniska modlitwy z charakterystycznymi monstrancjami tworzone są też w innych miejscach. Jednym z nich jest Skrzatusz ze swoją kaplicą adoracji.