W Słupsku kolejna odsłona programu "Asystent osoby niepełnosprawnej"
![niepełnosprawni](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-1cgT-KdSV-o9KG_niepelnosprawni-664x442.jpg)
Ponad milion zł otrzymał Słupski MOPR na realizację programu "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" . To znacznie większa kwota niż w roku ubiegłym, co przełoży się na świadczenie usług pomocowych dla większej liczy osób. Wnioski o objęciem programem złożyło już ponad 200 niepełnosprawnych słupszczan, a mogą wpływać kolejne.
Wnioski w słupskim MOPR-ze mogą składać osoby z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności oraz dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności od 2 do 16 roku życia. Umowy z beneficjentami będą zawierane w lutym. Będzie obowiązywała kolejność zgłoszeń. Osoba zakwalifikowana do programu nie ponosi odpłatności za usługi świadczone przez asystenta.
- Asystent ma pomagać, ale nie wyręczać- jest to taka pierwsza zasada. Pomóc może w codziennych czynnościach, obowiązkach domowych, sprzątaniu i robieniu zakupów. Pomoc może polegać tez na wspólnym spędzaniu wolnego czasu, na czytaniu książek czy wyjściu na spacer. Staramy się zawsze zgrać osobę z niepełnosprawnością z asystentem, żeby nie było rozbieżności między oczekiwaną pomocą, a możliwościami np. czasowymi asystenta
-mówi Katarzyna Filipiak, wicedyrektor słupskiego MOPR-u.
Asystentem nie może zostać członek rodziny osoby niepełnosprawnej, ani osoba z nią zamieszkująca, natomiast może to być ktoś znajomy- przyjaciel lub sąsiad.
Szczegóły dla osób niepełnosprawnych zainteresowanych programem, a także dla kandydatów na asystentów na stronie mopr.slupsk.pl.