W tym roku 80 rocznica zakończenia zbrodni w Ponarach k. Wilna

2024-09-20 10:03
Dwie fotografie przedstawiające ludobójstwo w Ponarach, wykonane w 1941 r. (Wikimedia Commons)
Autor: przystanekhistoria.pl Dwie fotografie przedstawiające ludobójstwo w Ponarach, wykonane w 1941 r. (Wikimedia Commons)

Zamordowano tam blisko 100 tys. obywateli II RP. W poniedziałek rozpoczną się uroczystości upamiętniające te wydarzenia. Wezmą w nich udział członkowie Stowarzyszenia Rodzina Ponarska ze Słupska i Koszalina.

W poniedziałek (23 września) rozpoczną się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę zakończenia zbrodni w Ponarach k. Wilna. W lesie ponarskim zginęło blisko 100 tys. obywateli II Rzeczypospolitej, zamordowanych w czasie II wojny światowej przez niemieckich okupantów i ich litewskich kolaborantów. W uroczystościach weźmie udział 30-osobowa grupa Polaków, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Rodzina Ponarska, w tym delegaci ze Słupska i Koszalina. 

Program uroczystości:

23.09. (poniedziałek) - udział w Centralnych Uroczystościach Dnia Zagłady Żydów na Litwie: udział w "Marszu Żywych"; złożenie kwiatów w Ponarach Dolnych przy pomniku Powstańców Listopadowych; spotkanie w Wojdatach z Klubem Historycznym parafii.

24.09. (wtorek) – uczczenie ofiar zbrodni ponarskiej - złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą prof. Kazimierza Pelczara w Instytucie Raka i przy ul. Połockiej w Wilnie, na symbolicznym grobach Henryka Pilścia - harcerza i żołnierza AK na Cmentarzu Bernardyńskim i Stefanii Janiczak - matki Danuty Szyksznian - żołnierza AK. Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy dawnym gmachu KGB/NKWD, przy bramie zlikwidowanego więzienia na Łukiszkach, gdzie byli więzieni Polacy przed wywózką na Ponary. Upamiętnienie miejsca związanego z marsz. Józefem Piłsudskim  w Zułowie przy Dębie i Steli Ponarskiej w Alei Pamięci Narodowej, odwiedzenie kościoła w Powiewiórce (miejsce chrztu J. Piłsudskiego), upamiętnienie w Bezdanach. Nawiedzenie grobu Stanisława Pieszki (zmarły w tym roku działacz Polski z Nowej Wilejki).

25.09. (środa) - Uroczystości Ponarskie w Kwaterze Polskiej w Ponarach i Konferencja Ponarska w Domu Kultury Polskiej w Wilnie poświęcona tematyce: 80-tej rocznicy zakończenia zbrodni w Ponarach, Kazimierzowi Sakowiczowi w rocznicę jego śmierci, a także 30-tej rocznicy powstania Stowarzyszenia Rodzina Ponarska. Gala podsumowania Konkursu Ponarskiego.

Listen to "Joanna Janusiak ze Stowarzyszenia Rodzina Ponarska" on Spreaker.

W Słupsku w kościele pw. św. Jacka znajduje się tablica upamiętniająca ofiary zbrodni ponarskiej.