Warsztaty kardiologiczne dla specjalistów z całego kraju

2024-04-18 17:42
warsztaty
Autor: materiały prasowe

Oddział Kardiologii w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie jest już 20. raz głównym organizatorem ogólnopolskich warsztatów kardiologicznych z udziałem ponad 100 kardiologów z całej Polski.

To 20 lat edukacji, którą od początku pilotuje dr n. med. Elżbieta Zinka, Koordynator Oddziału Kardiologii w koszalińskim Szpitalu. Tegoroczne warsztaty pn. „Kurs fizjologicznej resynchronizacji CPP” odbywają się w Mielnie. Na miejscu uczestnicy warsztatów śledzą na żywo przekazy z zabiegów przeprowadzanych w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie oraz w Klinice w Krakowie. Przekazom towarzyszy komentarz specjalistów. Podczas warsztatów są także prowadzone wykłady.

Lekarze obecni na tegorocznych warsztatach poświęconych stymulacji fizjologicznej serca potwierdzają, że to bardzo ważne warsztaty. Wiele lat trwało, by ta metoda przebiła się do świata medycyny i dziś jest coraz powszechniej stosowana. Warsztaty doskonalące po to, by proteza, jaką jest stymulator serca, była jak najbardziej zbliżona do prawdziwego serca i by pozwoliło to na poprawę komfortu życia pacjenta. W Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie od ponad 30 lat działa jeden z najlepszych w województwie Oddziałów Kardiologii. Aktualnie na Oddziale jest 45 łóżek. Średniorocznie na Kardiologii leczonych jest ok. 3700 pacjentów, a przy wykorzystaniu kardioangiografu wykonywane są: koronarografia – 1700, angioplastyka wieńcowa – 1000, w tym w ostrych zawałach serca ok. 860, ablacje – 250, wszczepianie rozruszników serca (różne rodzaje: VVI, DDD, CRT-P, ICD, CRT-D) – 440. Choroby układu krążenia są wymieniane wśród najczęściej występujących przyczyn umieralności Polaków. W 2018 r. w województwie zachodniopomorskim odnotowano ogółem ponad 18 tysięcy zgonów, z czego z powodu chorób układu krążenia zmarło ponad 8 tysięcy osób. Wśród osób powyżej 65. roku życia choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią ponad 53% wszystkich zgonów.