[WYWIAD] "W rytmie życia" z Magdaleną Kukulską, lekarzem neonatologiem
Od kilkunastu lat ratuje wcześniaki i wspiera rodziców w czasie tej walki w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku.
Już jako dziecko sięgała po poważną literaturę. I to dzięki książce zaczęła marzyć o pracy, jaką dziś wykonuje. Od kilkunastu lat ratuje wcześniaki i wspiera rodziców w czasie tej walki.
Magdalena Kukulska, lekarz neonatolog z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku 5 stycznia była gościem programu "W rytmie życia" w Radiu Plus Koszalin.
W skali kraju wcześniactwo wynosi około 6 procent. W słupskim szpitalu tych przypadków jest dwa razy więcej. Rocznie trafia na ten oddział około 130 dzieci. Co jest dziś największą bolączką w opiece nad wcześniakami? Dzieci, które trafiają na oddział, rodzą się nawet w 24-26 tygodniu ciąży i ważą często mniej niż kilogram. Co dla niej jest największym wyzwaniem w tej pracy? Mózgowe porażenie dziecięce bądź inne schorzenia, będące następstwem wcześniactwa- to straszne diagnozy, które musi przekazywać rodzicom. Jak sobie radzi z takim obciążeniem?
Odpowiedzi na te i inne pytania w tym wywiadzie. Porozmawiałyśmy o tej wyjątkowej pracy, ale także o cieniach i blaskach macierzyństwa w zawodzie lekarza. Było też o marzeniach, planach i nadziejach na nowy rok.
Alicja Górska, zapraszam.
"Można być przy porodach wiele lat. Można widzieć rodzące mamy kilka razy dziennie przez bardzo długi okres swojego życia i to się nie nudzi. To jest tak piękny moment i to nie tandetnie piękny. Tylko to są cudowne chwile, kiedy dziecko przychodzi na świat, kiedy mama może je przytulić. To ładuje nam akumulatory, ale także w tej części pracy trzeba być bardzo czujnym"- wyjaśnia Magdalena Kukulska i dodaje, że to na nich, neonatologach spoczywa wielka odpowiedzialność, żeby po 48 godzinach obserwacji noworodka być pewnym, że wszystko jest dobrze z dzieckiem. "Druga część naszej pracy jest na oddziale patologii noworodka, gdzie hospitalizowane są wcześniaki lub noworodki, które mają ciężkie infekcje albo powikłania okołoporodowe. To wielkie wyzwanie"- tłumaczy.
Zachęcamy do słuchania wywiadów z cyklu "W rytmie życia":
[WYDANIE SPECJALNE] "W rytmie życia" podsumowanie roku 2022
"W rytmie życia" z Ewą Tomczyk, prezes Fundacji Przyjaciele języka migowego
"W rytmie życia" z Joanną Ossowską ze Stowarzyszenia Fundusz Tratwa Szczecinek
"W rytmie życia" z Piotrem Pakuszto, starostą białogardzkim.
Kolejnym gościem w programie "W rytmie życia" 12 stycznia po godz. 17.00 będzie Małgorzata Zychowicz z Koszalińskiej Biblioteki Publicznej.