[WYWIAD] "W rytmie życia" ze Zbigniewem Izraelskim

Od ponad dziesięciu lat jest prezesem Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Perun”
Od lat fascynuje go historia, szczególnie z czasów II wojny światowej. Organizuje wystawy i prelekcje w szkołach. Jest także kolekcjonerem. Zbiera dokumenty, zdjęcia, elementy umundurowania. Które z tych eksponatów są dla niego najcenniejsze i dlaczego?
Stowarzyszenie aktualnie zrzesza około 25 osób, pasjonatów historii, rekonstruktorów. Zorganizowali już m.in. dziewięć edycji „Pikniku z mundurem”. Co daje największą satysfakcję w tej działalności? A co jest największą bolączką? Czy jego zdaniem Polacy potrafią świętować niepodległość? Czym dla niego jest patriotyzm? Odpowiedzi na te i inne pytania w tej rozmowie.
Porozmawialiśmy też na trudny temat jego odejścia z 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego po ponad 30 latach służby. Za zorganizowanie pogrzebu z honorami wojskowymi płk. Wacławowi Krzyżanowskiemu, który był prokuratorem i oskarżycielem posiłkowym w procesie "Inki" został przeniesiony do rezerwy kadrowej. Czy czegoś żałuje w związku z tą sytuacją? Czego nauczyło go to doświadczenie?
Zapraszam do słuchania, Alicja Górska
Kolejnym gościem programu "W rytmie życia" 17 listopada będzie Piotr Pakuszto, starosta białogardzki. Zapraszamy do słuchania Radia Plus Koszalin w czwartek po godz. 17.00.
Więcej wywiadów z cyklu "W rytmie życia" na naszej stronie. Gościliśmy m.in.:
"W rytmie życia" z Jackiem Pawłowskim, prezesem "Na Przekór Przeciwnościom"
"W rytmie życia" z Grażyną Ziębą, dyrektor koszalińskiego hospicjum