[ZAPOWIEDŹ] Pogrzeby dzieci utraconych w diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej

2022-03-15 17:19
Pomnik Dzieci Utraconych w Koszalinie
Autor: Katarzyna Jęczkowska

Zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych odbędą się 25, 26 marca i 2 kwietnia w kilku miastach diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej. Pochowane zostaną prochy dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia, pozostawione w szpitalach.

W przypadku, gdy z różnych powodów rodzice zrzekają się prawa do pochówku (najczęściej to problemy proceduralne, szok, brak świadomości swoich praw, trudności finansowe), obowiązek ten spada na gminę, gdzie znajduje się szpital z oddziałem ginekologiczno-położniczym. Na mocy uchwał poszczególnych rad miasta, pochówki te odbywają się dwa razy do roku.

W Wałczu ósmy zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 25 marca. Msza św. o godz. 14.30 w kościele pw. św. Mikołaja. Następnie ok. 15.15 dalsze uroczystości pogrzebowe w kaplicy na cmentarzu na Dolnym Mieście (przy ul. Gen. Andersa). Pogrzeb odbywa się na koszt gminy na mocy uchwały Rady Miasta z dnia 22 lutego 2018 roku. Pogrzeb będzie miał charakter ekumeniczny. Obecnie w grobowcu znajdują się prochy 266 dzieci.

W Koszalinie dwudziesty trzeci pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 26 marca. Pochowanych zostanie 35 dzieci. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (koło katedry), a uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym rozpoczną się o godz. 11.30 w kaplicy. Pochówki dzieci utraconych w Koszalinie odbywają się dwa razy do roku od kwietnia 2011 r. Procedury pochówku udało się opracować dzięki kampanii społecznej „Nasze na zawsze”. Pochowano do tej pory prochy 3693 dzieci.

W Słupsku kolejny zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych także odbędzie się 26 marca. Pochowanych zostanie 58 dzieci. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele mariackim, a po Eucharystii ok. godz. 13.00 odbędą się dalsze uroczystości pogrzebowe na Nowym Cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych. W Słupsku do tej pory odbyło się czternaście pochówków, podczas których w sumie pochowano 797 dzieci.

Pomnik i grobowiec dzieci utraconych na Nowym Cmentarzu w Słupsku
Autor: Alicja Górska

W Pile czternasty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 26 marca. Msza św. o godz. 11.00 w kościele pw. św. Jana Bosko, a po niej dalsze uroczystości pogrzebowe na cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych. Pogrzeby dzieci utraconych w Pile odbywają się na mocy uchwały Rady Miasta z kwietnia 2013 roku. Do tej pory w Pile pochowano ciała 204 dzieci utraconych. W pilskim szpitalu odnotowuje się około 190 poronień rocznie.

W Szczecinku czternasty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się w 2 kwietnia. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele pw. NNMP. Następnie o godz. 13.00 uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym. Pochówek ma charakter ekumeniczny. W grobowcu pochowano już prochy 266 dzieci. Rocznie w Szpitalu w Szczecinku dochodzi do około 150 poronień.

Dla większości rodziców poronienie, a więc strata dziecka do 25 tygodnia ciąży, to nie jest wydarzenie ginekologiczne. Przeżywają to, jako utratę dziecka, które już pokochali, na które czekali. Podobnie w przypadku strat na bardziej zaawansowanym etapie ciąży. Rodzice ci potrzebują wsparcia, zrozumienia, rozmów o dziecku, prawa do pożegnania się z dzieckiem, żałoby. Niestety, wielu z nich dodatkowo cierpi z powodu niewłaściwego zachowania personelu medycznego, nieumiejętnego pocieszania ze strony bliskich. W Skrzatuszu raz w roku organizowane są rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka, niezależnie od okoliczności śmierci. W tym roku odbędą się one w terminie 25-27 listopada. Szczegóły znajdą się na stronie radiowej i diecezji, jak tylko ruszą zapisy.