[ZAPOWIEDŹ] Zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych w połowie października w Koszalinie, Słupsku, Szczecinku, Pile, Wałczu, Białogardzie

2024-10-01 11:31
Pomnik Dzieci Utraconych na koszalińskim cmentarzu
Autor: Katarzyna Jęczkowska W Koszalinie dwa razy w roku odbywają się zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych

Pochowane zostaną prochy dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia, pozostawione z różnych powodów przez ich rodziców w szpitalach. Wówczas obowiązek pochowania tych dzieci spada na gminę.

Zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych w połowie października w Koszalinie, Słupsku, Szczecinku, Pile, Wałczu i Białogardzie. Pochowane zostaną prochy dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia, pozostawione z różnych powodów przez ich rodziców w szpitalach. Najczęściej są to problemy proceduralne, szok, brak świadomości swoich praw, trudności finansowe. Wówczas obowiązek pochowania tych dzieci spada na gminę, gdzie znajduje się szpital z oddziałem ginekologiczno-położniczym. Na mocy uchwał poszczególnych rad miasta, pochówki te odbywają się raz lub dwa razy do roku.

W Słupsku dwudziesty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 12 października (sobota). Pochowanych zostanie 70 dzieci. Msza św. o godz. 12.00 w Sanktuarium św. Józefa, a o godz. 13.00 dalsze uroczystości pogrzebowe na Nowym Cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych. Do tej pory pochowano tam 1160 dzieci.

W Koszalinie zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych 12 października. Pochowane zostaną prochy 15 dzieci. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (koło katedry), a uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym rozpoczną się o godz. 11.30 w kaplicy. Będzie to 28. zbiorowy pochówek dzieci utraconych w Koszalinie. W grobowcu tym spoczywa 3834 dzieci.

Grób i Pomnik Dzieci Utraconych na Nowym Cmentarzu w Słupsku
Autor: Alicja Górska Grób i Pomnik Dzieci Utraconych na Nowym Cmentarzu w Słupsku

W Pile dziewiętnasty pogrzeb dzieci utraconych 12 października. Będzie to pogrzeb 4 dzieci. Rozpocznie się Mszą św. o godz. 11.00 w kościele pw. św. Jana Bosko, a po niej dalsze uroczystości pogrzebowe na cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych.  Do tej pory pochowano tam 243 dzieci.

W Szczecinku osiemnasty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 12 października. Pochowanych zostanie 19 dzieci. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele mariackim, a dalsze uroczystości pogrzebowe na cmentarzu o godz. 13.00. W grobowcu na szczecineckim cmentarzu pochowano już 381 dzieci.

Pomnik Dzieci Utraconych w Pile
Autor: www.koszalin.gosc.pl

W Wałczu trzynasty pogrzeb dzieci utraconych 15 października, w obchodzony na całym świecie Dzień Dziecka Utraconego. Pochowane zostaną prochy 14 dzieci. Msza św. o godz. 14.30 w kościele pw. św. Mikołaja. Następnie ok. 15.15 dalsze uroczystości pogrzebowe w kaplicy na cmentarzu na Dolnym Mieście (przy ul. Gen. Andersa). Do tej pory pochowano tam 405 dzieci.  

W Białogardzie czwarty zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 15 października. Pochowanych zostanie 4 dzieci. Uroczystości pogrzebowe odbędą się o godz. 10.00 na Cmentarzu w Pękaninie. W pogrzebach tych, odbywających się raz w roku, zawsze uczestniczy burmistrz Białogardu Emilia Bury.

Zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych odbywają się także w Czarnkowie, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Na mocy uchwały Rady Miasta Czarnków, od 2018 roku  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Czarnkowie raz w roku w październiku organizuje zbiorowe pogrzeby tych dzieci.

Grób Dzieci Utraconych w Szczecinku
Autor: Alicja Górska Grób Dzieci Utraconych w Szczecinku

W Darłowie 13 października bp diecezjalny Zbigniew Zieliński pobłogosławi Pomnik z Grobowcem Dziecka Utraconego. Msza św. o godz. 10.30 w kościele Mariackim. Po Eucharystii zostaną rozdane różowe i niebieskie baloniki. Uczestnicy przemaszerują z nimi na Cmentarz komunalny (stary, przy kościele św. Gertrudy), gdzie bp pobłogosławi pomnik. Na zakończenie uczestnicy wydarzenia wypuszczą w niebo baloniki, wyrażając swoją tęsknotę za utraconymi dziećmi i solidaryzując się z rodzicami, którzy te dzieci utracili. Pomnik z Grobowcem Dziecka Utraconego w Darłowie został wybudowany ze środków pozyskanych w czasie zbiórek publicznych, organizowanych przez Fundację „Morze Miłości”. Autorką projektu pomnika jest dr hab. Katarzyna Radecka - Dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej, a architektem Bartosz Warzecha.