75-lecie katolickiego ruchu duchowości małżeńskiej Équipes Notre-Dame

2022-12-12 19:51
75 lat
Autor: Pary Informacyjne END Małopolska

W sobotę 10 grudnia 2022 r. w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie odbyły się uroczyste obchody 75. rocznicy powstania katolickiego ruchu duchowości małżeńskiej Équipes Notre-Dame (z francuskiego „Ekipy Matki Bożej”).

Przed południem członkowie Ekip z dwóch małopolskich sektorów wysłuchali konferencji o. dr. Leonarda Hryniewskiego OFM, pt. „Kryzys? Razem damy radę!”. Bernardyn podzielił się swoim wieloletnim doświadczeniem z pracy psychologa i psychoterapeuty w zakresie przyczyn i rodzajów kryzysów małżeńskich. W szczególności skupił się na kryzysach dotykających małżeństw katolickich. Jako przyczyny wskazywał m. in. różnice indywidualne, często wynikające po prostu z odmienności płci i brak zrozumienia tych różnic pomiędzy małżonkami. Wskazał też, o co najczęściej kłócą się małżonkowie, z którymi pracuje: o pieniądze, o seks i o dzieci. 

Jeśli chodzi o pieniądze, to konflikty dotyczą sytuacji, w których jeden współmałżonek zajmuje się domem i dziećmi, a drugi pracuje zawodowo, rozwija się i robi karierę. Kryzysy mogą też dotyczyć majątku czy spadków.

W dziedzinie seksualności bardzo ważne jest odpowiednie przeżywanie jej w kontekście religii katolickiej, aby nie wypaczyć nauczania Kościoła katolickiego i nie popaść w poczucie winy wynikające z samego faktu podejmowania współżycia seksualnego. Należy szukać głębszego poziomu relacji seksualnej niż tylko fizyczna atrakcyjność współmałżonka, gdyż tylko wejście na ten głębszy poziom – relacji intymnej, porozumienia dusz, będzie czymś fascynującym.

Wreszcie w kwestii konfliktów dotyczących dzieci o. Leonard wskazał, że małżonkowie kłócą się o to, kto ma się nimi zajmować, w jakim zakresie, kto jest bardziej odpowiedzialny za zajmowanie się dziećmi. Również kwestia akceptacji odrębności dziecka jako drugiego człowieka jest często problematyczna, szczególnie w sytuacjach takich jak pójście do szkoły, wyjazd na studia do innego miasta czy wreszcie ślub i założenie swojej rodziny.

Po konferencji członkowie Ekip udali się na uroczystą Eucharystię, której przewodniczył bp Robert Chrząszcz. Biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej rozpoczął kazanie od wspomnienia ogłoszenia i podpisania Karty Ruchu Équipes Notre-Dame, co miało miejsce 8 grudnia 1947 r. Jednakże jako rozpoczęcie działalności Ruchu wskazuje się luty 1939 r. Ten okres – 8 lat od założenia pierwszej ekipy do oficjalnego uznania Ruchu przez władze kościelne – biskup porównał do okresu oczekiwania brzemiennej kobiety na poród. Jak powiedział sam założyciel Ruchu, ks. Caffarel: „To, co w zamyśle małżonków miało być jednym czy drugim spotkaniem stało się początkiem wielkiej wędrówki”. 

Bp Robert Chrząszcz wezwał członków Ruchu do tego, by zaczęli szukać razem, połączyli siły i wyruszyli w odkrywczą podróż, tak jak pierwsze małżeństwa, które zainicjowały Ruch. Mówił: „my naprawdę nie musimy gdzieś iść albo za kimś biegać, bo Królestwo Boże jest właśnie tam” – mając na myśli Ruch Équipes Notre-Dame.

Krakowski biskup pomocniczy mówił to wszystko, mając bogate doświadczenie obserwowania i uczestniczenia w życiu ruchu Équipes Notre-Dame w Brazylii, gdzie przez 15 lat pełnił posługę jako misjonarz w dzielnicach biedy Rio de Janeiro. Ruch jest obecny w Brazylii od 1950 r., a aktualnie superregion Brazylia liczy 4,5 tys. ekip. Na koniec bp Robert Chrząszcz wezwał do modlitwy, aby ten ideał sakramentalnego małżeństwa, jaki realizują członkowie Ruchu Ekip Notre Dame, pociągał za sobą nowe pary.

Po konferencji i Eucharystii miała miejsce agapa przygotowana przez członków Ruchu, w trakcie której zebrani mogli posilić się przyniesionymi darami stołu i zintegrować w ruchu Équipes Notre-Dame w Małopolsce.