Abp Marek Jędraszewski w Watykanie: Św. Jan Paweł przypomina Polakom co znaczą nasze dzieje
- Św. Jan Paweł II przypomniał nam Polakom, co znaczy budować na tej skale, którą jest Jezus, co znaczą nasze całe polskie dzieje od chwili chrztu budowane na Chrystusie, zarówno w wymiarze indywidualnym jak i całego polskiego narodu – mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie.
Nawiązując do liturgii słowa metropolita przedstawił biblijne postaci, które życie swoje i powierzonego im ludu budowały na piasku. Królowie Jojakin i Sedecjasz i arcykapłan Kajfasz wikłali się w polityczne układy, nie biorąc pod uwagę istnienia Boga i Jego Opatrzności. Arcybiskup przypomniał słowa Zbawiciela, które wypowiedział przewidując upadek Jerozolimy. „Przyjdą na ciebie dni, gdy twoi nieprzyjaciele otoczą cię wałem, obiegną cię i ścisną zewsząd. Powalą na ziemię ciebie i twoje dzieci z tobą i nie zostawią w tobie kamienia na kamieniu za to, żeś nie rozpoznało czasu twojego nawiedzenia” – mówił Chrystus.
Arcybiskup zauważył, że są także ludzie, którzy przyszłość budują na skale. O nich pisał św. Piotr, mając na uwadze samego Jezusa: „Wy również, niby żywe kamienie, jesteście budowani jako duchowa świątynia, by stanowić święte kapłaństwo, dla składania duchowych ofiar przyjemnych Bogu przez Jezusa Chrystusa”. – Budować na tej Skale, którą jest Chrystus. Budować siebie jako pewien kolejny element w duchowej świątyni Pańskiej, a dzięki temu zyskiwać godność świętego kapłaństwa, które jest godne składać duchowe ofiary przyjemne Bogu, przez Jezusa Chrystusa – stwierdził metropolita.
Przypomniał słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane przez papieża podczas pierwszej pielgrzymki do Polski. – Św. Jan Paweł II przypomniał nam Polakom, co znaczy budować na tej skale, którą jest Jezus, co znaczą nasze całe polskie dzieje od chwili chrztu budowane na Chrystusie, zarówno w wymiarze indywidualnym jak i całego polskiego narodu – zauważył abp Marek Jędraszewski. Dodał, że słowa te są testamentem i upomnieniem, by swe życie budować na skale. „Kościół przyniósł Polsce Chrystusa – to znaczy klucz do rozumienia tej wielkiej i podstawowej rzeczywistości, jaką jest człowiek. Człowieka bowiem nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej: człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani jaka jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie” – mówił papież i wskazywał, że Chrystusa nie można wyłączać z dziejów człowieka w jakimkolwiek miejscu na ziemi i bez Niego nie można zrozumieć dziejów Polski. „Nie sposób zrozumieć dziejów narodu polskiego – tej wielkiej tysiącletniej wspólnoty, która tak głęboko stanowi o mnie, o każdym z nas – bez Chrystusa. Jeślibyśmy odrzucili ten klucz dla zrozumienia naszego narodu, narazilibyśmy się na zasadnicze nieporozumienie. Nie rozumielibyśmy samych siebie” – podkreślał Ojciec Święty. – Stąd nasze wołanie za przyczyną patronki dzisiejszego dnia, Matki Bożej Nieustającej pomocy, by pomagała nam nasze życie i wszystkie nasze nadzieje budować na Chrystusie – zakończył arcybiskup.
Mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie koncelebrował regens Penitencjarii Apostolskiej bp Krzysztof Nykiel, który 22 czerwca przyjął święcenia biskupie oraz bp Zbigniew Zieliński, biskup koszalińsko-kołobrzeski i administrator szczecińsko-kamieński. W koncelebrze uczestniczyło około 60 kapłanów. Po Eucharystii abp Marek Jędraszewski udzielił wywiadu Radiu Watykańskiemu.