Bp Jan Zając w Łagiewnikach: Bóg pamięta o nas. Jesteśmy w Jego objęciach

- Bóg pamięta o nas. Jesteśmy w objęciach Bożych. Jesteśmy zawsze obecni przed Bogiem, naszym Ojcem – mówił bp Jan Zając podczas liturgii stacyjnej w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
Na początku Mszy św. głos zabrał kustosz sanktuarium, ks. Zbigniew Bielas, który powitał bp. Jana Zająca i wszystkich zebranych. – Chcemy dziękować Bogu bogatemu w miłosierdzie za łaski nam udzielone i prosić, byśmy się stawali świadkami miłosierdzia wobec bliźnich – mówił.
W homilii biskup przypomniał, że tradycja pielgrzymowania stacyjnego sięga aż pierwszych wieków chrześcijaństwa. Podkreślił, że zebrani przychodzą do bazyliki, nosząc na ramionach problemy codziennego życia. Przywołał słowa papieża Franciszka, który mówił, że nieprzewidywalność przyszłości przynosi sprzeczne uczucia. – Przybywamy tutaj i stajemy przed obliczem Miłosiernego Jezusa, aby usłyszeć na nowo Jego słowa – podkreślił i zauważył, że zebrani chcą za św. Siostrą Faustyną powiedzieć: „Jezu, ufam Tobie” i znaleźć nadzieję jak św. Jan Paweł II.
Biskup przywołał słowa Boga, który zawarł przymierze z Abrahamem. Zwrócił uwagę na fakt, że nie jest to tylko historyczna opowieść, ale prawda wiary, mówiąca, że wierzący są ludem Bożym. – Bóg pamięta o nas. Jesteśmy w objęciach Bożych. Jesteśmy zawsze obecni przed Bogiem, naszym Ojcem – podkreślił bp Jan Zając. Przypominał słowa Ewangelii, w której Zbawiciel zachęca do oddania się Bogu i wypełnienia zawartego z Nim przymierza. – Pan Jezus oczekuje naszego przyjęcia nauki, naszego nawrócenia, zmiany życia. To – jak wiemy z naszego życia osobistego – może być nieprzyjemne, a czasem bolesne. Nie możemy jednak wątpić w miłość Boga. To przymierze zostało zawarte przez ofiarę krzyża, przez przelanie krwi Odkupiciela – mówił biskup i poprosił, by odnowić swe zobowiązania, stając przed Jezusem – Miłością Miłosierną.
Apelował także do zebranych, by nie rezygnowali z sakramentu spowiedzi, ale odkryli na nowo piękno płynącego z niego uzdrowienia, radości i przebaczenia grzechów. – Dajmy się ponieść tej Bożej radości, słysząc o wspaniałej tajemnicy miłosierdzia Bożego, objawionej w sakramencie pokuty – prosił krakowski biskup pomocniczy senior i zauważył, że odnowienie przymierza w sakramencie pokuty wiąże się z odpowiedzią na wołanie Zbawiciela: „Bądźcie miłosierni jak Ojciec”. – Trzeba nam wciąż pamiętać, że na znaki czasu, które zawierają w sobie tęsknotę ludzkiego serca, potrzebującej zbawczej obecności Boga, zostały przekształcone w znaki nadziei – skomentował i w tym kontekście przywołał słowa papieża Franciszka.
Bp Jan Zając wyjaśnił też, że fundamentem nadziei jest wiara w życie wieczne. „Kościół nas uczy, że jeżeli brakuje fundamentu i nadziei życia wiecznego, godność człowieka doznaje uszczerbku, a tajemnice życia, śmierci, wiary i cierpienia pozostają bez rozwiązania, tak że ludzie często popadają w zwątpienie” – mówił za papieżem Franciszkiem i wskazał, że na mocy nadziei dzieje ludzkości zostały ukierunkowane na spotkanie z Panem chwały.
Krakowski biskup pomocniczy senior zauważył także, że w Ewangelii Jezus potwierdził swe bóstwo wobec wrogich Mu ludzi. Po tym nastąpił dramat ludzi, którzy porwali kamienie, by Go zabić. – Czy ten dramat nie powtarza się w naszej rzeczywistości? Czy i dzisiaj nie lecą kamienie na znak Bożej obecności w kościołach? Czy dziś nie niszczy się krzyża? Czy dzisiaj nie wyrzuca się niewinności z dusz dziecięcych? – pytał bp Jan Zając. – Dlatego wołamy: Jezu, błagamy! Nie ukrywaj się i nie odchodź! Miej miłosierdzie dla nas i całego świata! – zakończył biskup.
Ks. Zbigniew Bielas podziękował biskupowi za przewodniczenie Mszy św. i wygłoszone słowo oraz zaprosił wszystkich na adorację Najświętszego Sakramentu. Przypomniał, że w tym roku mija 20 lat wieczystej adoracji w kaplicy przy bazylice Bożego Miłosierdzia. Na zakończenie odmówiono Modlitwę Jubileuszu.
Bazylika Bożego Miłosierdzia jest świątynią stacyjną na wzór rzymskiej bazyliki św. Apolinarego.