Przyznano nagrody "Przyjaciel Życia"

2025-01-19 10:33
Gala wręczenia nagród Przyjaciel Życia
Autor: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej Gala wręczenia nagród "Przyjaciel Życia"

Ginekolog Tadeusz Wasilewski oraz rodzice niepełnosprawnych wcześniaków Magdalena i Łukasz Gniewkowscy laureatami tegorocznej nagrody "Przyjaciel Życia". Statuetka przyznawana jest przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka osobom, które od lat wyróżniają się działalnością pro-life. Uroczysta gala odbyła się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Na początku gali, która odbywała się w auli św. Jana Pawła II przy łagiewnickim sanktuarium, Magdalena Guziak-Nowak powitała zebranych w imieniu obrońców życia człowieka, członków stowarzyszenia i zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia. – Nagroda „Przyjaciel Życia” to jest najwyższe wyróżnienie wręczane przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Wyróżniamy nią osoby, które w szczególny sposób przyczyniają się do budowania cywilizacji życia i miłości – powiedziała, przypominając dotychczasowych laureatów: dr n. med. Wandę Półtawską, n. med. Rafała Michalika, Teresę Król, Katarzynę i Mateusza Kłosków, Marię Chodkiewicz i dr n. med. Ewę Ślizień-Kuczapską.

Głos zabrał prezes stowarzyszenia, Wojciech Zięba, który podkreślił, że domaga się ono prawa do życia dla każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci i troszczy się o ludzkie życie na każdym etapie. – Pokazujemy piękno życia, pokazujemy godność człowieka. I na tej bazie, na podstawie zmiany sumień i świadomości społecznej, budujemy naszą działalność – mówił i dodał, że trzema filarami stowarzyszenia są: edukacja, uczynki miłosierdzia i modlitwa.

W kategorii „Przyjaciel Życia 2025” nagrodę odebrał dr n. med. Tadeusz Wasilewski, specjalista położnictwa i ginekologii, prowadzący klinikę zajmującą się naprotechnologią. Został wyróżniony za wkład w dzieło ochrony życia i godności człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Odbierając wyróżnienie, lekarz przedstawił, w jaki sposób przebiegała jego droga zawodowa, gdy zdecydował się zrezygnować z udziału w programie in vitro i założył klinikę NaProMedica. Podkreślił, że nie znalazłby się w krakowskich Łagiewnikach, gdyby nie opieka modlitewna kapłanów, wsparcie obrońców życia i osób zaangażowanych w funkcjonowanie kliniki. – Nie byłoby mnie tutaj, gdyby niewielu przyjaciół życia, których Pan Bóg postawił na mojej drodze i tym wszystkim osobom dedykuję tę nagrodę, także małżeństwom oczekującym potomstwa – podkreślił. Odczytał również świadectwo jednego z małżeństw, które po sześciu trudnych latach leczenia doczekało się syna. – Nie byłoby mnie tutaj, gdybym nie chodził do szkoły, do szkoły wielkiego polskiego nauczyciela, który na każdej lekcji powtarzał: „Broń życia od poczęcia do naturalnej śmierci”, do szkoły wielkiego syna Maryi, wielkiego papieża, św. Jana Pawła II. I wreszcie, nie byłoby mnie tutaj, gdyby nie Ostatnia Wieczerza i gdyby Pan Jezus zostawił nas samych – dodał dr Tadeusz Wasilewski.

Po projekcji filmu „Mamy nadzieję” wręczono nagrodę w kategorii „Cichy Bohater” Magdalenie i Łukaszowi Gniewkowskim, którzy wychowują trzy córki z niepełno sprawnościami. Doceniono ich za postawę pro-life w codzienności, wyrażającą się w miłości rodzicielskiej i zaangażowaniu w ochronę życia, godności dzieci nienarodzonych oraz z niepełnosprawnością. – Oczywiście, że nie uważamy się za bohaterów, jak już Państwo słyszeli w tym materiale. Po prostu staramy się odnajdywać w tym, co życie nam przynosi, a nie zawsze mamy na to wpływ. I musieliśmy się z tym nie raz, nie dwa pogodzić – powiedziała Magdalena Gniewkowska. Podziękowała rodzicom, którym zawdzięczają swe życie i wszystkim tym, od których otrzymują rozmaite wsparcie oraz pomoc.

Nagrodę specjalną „Przyjaciela Życia 2025” w kategorii „Działalność apostolska w obronie świętości życia człowieka” otrzymał o. Tadeusz Rydzyk CSsR za „odważną obronę życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci oraz za skuteczność w tworzeniu i rozwijaniu działalności środków społecznego komunikowania jako centrum ewangelizacji pro-life”.

Centralnym punktem uroczystości była Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego. Koncelebrował ją m.in. bp Jan Zając, biskup pomocniczy senior Archidiecezji Krakowskiej.

- Musimy uwrażliwiać się na wartość życia, ale to znaczy w konsekwencji ciągle rozumieć, czym jest autentyczna wolność, która nie może być samowolą, nie może być realizacją egoizmu, nie może być dowolnością, ale musi być służeniem drugiemu człowiekowi – mówił w homilii abp Jędraszewski

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka świętuje swoje 25- lecie.  Jego misją jest edukacja pro-life oraz materialne wsparcie potrzebujących kobiet w ciąży i rodzin osób z niepełnosprawnościami.

Źródło: Archidiecezja Krakowska