10-lecie sakry biskupiej arcybiskupa Grzegorza Rysia. Metropolita posługiwał się historycznym pastorałem. Nie po raz pierwszy!

2021-09-28 14:41

Uważni obserwatorzy dzisiejszej Mszy świętej z okazji jubileuszu 10-lecia sakry biskupiej abpa Grzegorza Rysia zauważyli z pewnością, że metropolita łódzki używał innego niż zwykle pastorału. Wiedzeni ciekawością postanowiliśmy poznać jego historię.

Okazuje się, że jest to pastorał, którego 28 września 2011 roku używał ks. Grzegorz Ryś, przyjmując sakrę biskupią. To jednak nie koniec. Pastorał należał bowiem wcześniej do biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej, Albina Małysiaka, który zmarł kilka tygodni przed sakrą biskupa Rysia.

Warto przypomnieć, że to nie pierwszy raz, kiedy metropolita łódzki posługuje się historycznym, związanym z określoną sytuacją, pastorałem. Podobnie było podczas Mszy św. odprawianej w łódzkiej katedrze 10 grudnia 2020 roku, w stulecie powołania diecezji łódzkiej. Abp Grzegorz Ryś posłużył się wówczas pastorałem bpa Józefa Rozwadowskiego, biskupa diecezjalnego łódzkiego w latach 1968-1986. Abp Ryś mówił wówczas o trwającym przekazie między pokoleniami.

Mam w ręce pastorał ks. biskupa Rozwadowskiego. Starsi księża tej diecezji zawsze się do niego zwracali "ojcze". Nigdy nie mówili do niego "księże biskupie", tylko "ojcze". Ks. abp senior [Władysław Ziółek] jak patrzy na ten pastorał, to ma szczególną emocję w sobie. Ten przekaz, z pokolenia na pokolenie, trwa bardzo pięknie i już jakiś czas. Lubię mój własny pastorał, ale to jest niesłychanie piękny moment wziąć do ręki pastorał kogoś, kto był przed wami.

Ks. kardynał dzisiaj posługuje się pastorałem, którego używał pierwszy biskup łódzki, ks. bp Wincenty Tymieniecki, w uroczystość swojej sakry biskupiej. Zwracam wam na to uwagę, bo w ten sposób ks. kardynał nie tylko reprezentuje Ojca Świętego, ale tym pastorałem to zbiera całą historię naszej diecezji. W jakąś piękną twórczą syntezę.

Kardynał Konrad Krajewski użył pastorału pierwszego łódzkiego biskupa do otwarcia drzwi jubileuszowych w łódzkiej katedrze, rozpoczynając tym samym obchody 100-lecia diecezji łódzkiej.