Światowy Dzień Ubogich: o zdrowiu psychicznym

2022-11-09 11:30
Światowy Dzień Ubogich: o zdrowiu psychicznym
Autor: Adam Kuźmicki Światowy Dzień Ubogich: o zdrowiu psychicznym

Kwestiom zdrowia psychicznego oraz szczepieniom na początku zimy poświęcona będzie część działań związanych z tegorocznym Światowym Dniem Ubogich. Prozdrowotne spotkania z potrzebującymi zaplanowane zostały na niedzielę, 13 listopada, ale większość działań trwać będzie jeszcze w najbliższych tygodniach.

O konieczności dbania o siebie w kontekście zdrowia psychicznego mówiła, podczas zapowiadającej łódzki Światowy Dzień Ubogich konferencji prasowej, Anna Grabarczyk z Centrum Służby Rodzinie w Łodzi.

Każdy może mieć kryzys, każdy może potrzebować pomocy. Jako specjaliści, którzy od lat pracują z osobami w przeróżnych kryzysach, widzimy, jak ważne jest to, żeby dbać o siebie. Nie tylko w kontekście miejsca, schronienia, ale też w kontekście dbania o swoją głowę. O to, co się z nami dzieje. Przyszło nam żyć w bardzo trudnych czasach. I wspólnie stwierdziliśmy, że chcemy podkreślać, że tak naprawdę, pracując z osobami w przeróżnych kryzysach ważne jest to, żeby zaopiekować się nimi również w tej sferze emocjonalnej, psychicznej. Żeby powalczyć trochę ze stereotypami, żeby pokazać, że każdy z nas powinien dbać o siebie również w tej sferze. Nie jest to żaden wstyd, korzystać ze wsparcia. W ramach tych wszystkich naszych działań będziemy pokazywać miejsca, gdzie po to wsparcie można się zwrócić, gdzie z takich form pomocy można skorzystać.

W działania związane z opieką psychiczną włącza się także łódzki urząd wojewódzki. Jolanta Kowalik-Gęsiak z Wydziału Zdrowia podkreśla, że po pandemii problemy psychiczne dotyczą praktycznie każdej grupy społecznej.

Zdrowie psychiczne jest aktualnie jednym z najważniejszych wyzwań systemu ochrony zdrowia w naszym kraju. Zdrowie psychiczne każdej grupy: dzieci, młodzieży, dorosłych, osób w kryzysie bezdomności. To takie działania, które w tej chwili mają bardzo duże znaczenie, szczególnie w czasie po pandemii, stanu pandemii, ale nadal w stanie zagrożenia epidemiologicznego. Te działania, które w tym roku będą koordynowane przez Wydział Zdrowia łódzkiego urzędu wojewódzkiego, będą realizowane przez Wojewódzką Stację Ratownictwa Medycznego, która co tydzień wspiera Zupę na Pietrynie, ale także w tym roku, właśnie w związku z włączeniem profilaktyki zdrowia psychicznego, będą realizowane przez Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej z Łodzi.

Na plac katedralny w Światowym Dniu Ubogich studentów psychologii zaprosiła Wielisława Rogalska, z prowadzącego schroniska i noclegownie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Łodzi. Jak przekonuje prezes Towarzystwa, ma to być początek długofalowej współpracy.

Myśmy nawiązali kontakt z Uniwersytetem Łódzkim. Namówiłam profesorów z Uniwersytetu, żeby ci młodzi ludzie, z trzeciego, czwartego roku, przyszli w niedzielę na to spotkanie. mam nadzieję, że będzie jakaś ich grupa. W ogóle bardzo bym sobie życzyła, żeby ci młodzi ludzie z Instytut Psychologii nawiązali z nami współpracę przez cały rok. Bo nasi mieszkańcy potrzebują tej opieki psychologicznej.

Światowy Dzień Ubogich obchodzony jest w niedzielę, 13 listopada. Tego dnia o godz. 12.30 Mszę św. w łódzkiej katedrze odprawi abp Grzegorz Ryś. Potem na placu wokół katedry swoje stanowiska z ofertą doraźnej lub długofalowej pomocy rozstawią łódzkie organizacje charytatywne.