Ukryte życie parafii 25 października 2024

2024-10-25 12:54

Ukryte życie parafii 25 października 2024

Bal świętych w sobotę

Przebranie za świętą lub świętego jest jedynym biletem wstępu na bal organizowany przez parafię św. Antoniego z Padwy w Łodzi. Bal Świętych organizowany jest tam w sobotę, 26 października. Zabawa przeznaczona jest dla najmłodszych parafian, ale także starsi są bardzo potrzebni. Np. mamy uczestników balu proszone są o upieczenie i przyniesienie ciast.

Niepodległość przy grocie

O niepodległości w salce przy grocie solnej przy kościele św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi rozmawiać będą wierni w poniedziałek, 28 października. Wykład: "Niepodległość - i co dalej? Wyzwania gospodarcze dla II Rzeczypospolitej" wygłosi dr Damian Bębnowski, historyk z Uniwersytetu Łódzkiego. Spotkanie rozpoczyna się o godz. 18.30.

Spektakl na Retkini

Spektakl słowno-muzyczny poświęcony św. Janowi Pawłowi II i bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu wystawiony zostanie w parafii Najświętszego Serca Jezusowego na Retkinii w Łodzi. W niedzielę 27 października w sali konferencyjnej wystąpią tam członkowie zespołu Twierdza Pamięć. Ich spektakl "Pielgrzymi nadziei" rozpocznie się o godz. 17.00.

Krzyż na jubileusz

Zabytkowy krzyż z kruchty kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Michała Archanioła w Łasku wypożyczony został do łódzkiej katedry. Krzyż wypożyczono ze względu na zbliżający się Rok Jubileuszowy 2025. Przez cały rok jubileuszu ma być wystawiony w łódzkiej bazylice katedralnej. Łaska parafia podkreśla, że jest to dla niej wielkie wyróżnienie. W tym czasie w sanktuarium w Łasku powieszony został inny krzyż.

Mural na Chojnach

Prezentacja darczyńców budowy kościoła to jeden z elementów spotkania po Mszy św. w niedzielę 27 października o godz. 11.00 w kościele św. Wojciecha przy ul. Rzgowskiej w Łodzi. Poza tym odsłonięty zostanie mural przedstawiający Jana Mulinowicza. Mural powstał dzięki współpracy parafii z Fundacją Urban Forms. Jan Mulinowicz, wg legendy, jako dziecko został znaleziony przy drodze, obecnej ulicy Kolumny, przez zamożnych krakowskich mieszczan. Zabrany do Krakowa, zdobył tam wykształcenie i majątek. Wrócił do Łodzi - i ufundował kolumnę z krzyżem - stąd pochodzi obecna nazwa ulicy. Poza tym dla kościoła kupił monstrancję, kielich, puszkę, chrzcielnicę, a prawdopodobnie także ufundował obraz Matki Bożej Chojeńskiej.