300 lat posługi braci kapucynów w Lublinie [AUDIO]

2024-06-28 10:24
Zakon ojców kapucynów w Lublinie
Autor: Bracia Kapucyni - Lublin Śródmiesćie, Materiały prasowe Zakon ojców kapucynów w Lublinie

Od trzech wieków mieszkańcy Lublina są otaczani opieką duchową i wsparciem przez ojców kapucynów. Uroczysty jubileusz obecności zakonu w Lublinie odbędą się w sobotę, 29 czerwca. Zakonnicy od wielu lat współtworzą także społeczność akademicką KUL.

W najbliższą sobotę, 29 czerwca 2024 roku, w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Krakowskie Przedmieście, gdzie posługują bracia kapucyni, o godz. 18.30 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. dziękczynienia Panu Bogu za 300 lat ich obecności w Lublinie.

– Kapucyni przybyli do Lublina dokładnie 24 maja 1724 roku na zaproszenie księcia Pawła Karola Sanguszki, który ufundował klasztor – mówi o. prof. dr hab. Andrzej Derdziuk, wykładowca teologii moralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W Polsce zakonnicy pojawili się w 1681 roku, dzięki Janowi III Sobieskiemu, który ufundował im klasztor w Warszawie. Najbardziej znanymi kapucynami są: św. Ojciec Pio, św. Leopold Mandić i bł. Honorat Koźmiński. Lubelski klasztor kapucynów powstał jako czwarta placówka tego zakonu w Polsce. Został ufundowany przez księcia Pawła Karola Sanguszkę i jego małżonkę Mariannę z Lubomirskich. Kapucyni pozostawali w Lublinie do kasaty zakonu w 1864 roku, do swojego kościoła powrócili w 1919 roku. Początki zakonu w Lublinie nie były łatwe, bo jego istnieniu sprzeciwiały się inne klasztory, obawiające się konkurencji w staraniach o jałmużnę. Dopiero za wstawiennictwem króla Augusta II Mocnego rajcy miejscy zgodzili się na osiedlenie kilku braci kapucynów na rogatkach miasta. Zakonnicy mocno wpisali się w historię Lublina. Organizowali nabożeństwa i nawiedzenia relikwii.

- W czasie II wojny światowej bracia kapucyni pomagali uchodźcom, którzy znaleźli się w Lublinie. Pracowali też jako kapelani w szpitalu wojskowym i pomagali podczas akcji konspiracyjnych. Z tego powodu 25 stycznia 1940 roku 25 zakonników zostało aresztowanych. Osadzono ich w więzieniu na Zamku Lubelskim, potem przewieziono do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau, gdzie kilkunastu zginęło. Trzech lubelskich kapucynów: Henryk Krzysztofik, Fidelis Chojnacki i Florian Stępniak zostało 13 czerwca 1999 roku zaliczonych w poczet błogosławionych przez Jana Pawła II – dodaje o. A. Derdziuk.

Kościół służył armii niemieckiej, w klasztorze w większości zajętym przez Niemców zamieszkiwało kilku braci. Po zakończeniu wojny w latach 1945–1954 mieściło się tu studium filozoficzno-teologiczne, w latach 1954–1957 tylko studium teologii i ponownie w latach 1970–1991 studium filozoficzno-teologiczne. Część budynku zajęta została przez władze państwowe na internat szkolny i sklepy, we władanie zakonu w całości wróciła w 1987 roku. Współcześnie, od prawie pięćdziesięciu lat, kapucyni prowadzą całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu w kaplicy, a także dyżur spowiedzi. Na Placu Litewskim w Lublinie , przed klasztorem kapucynów, oglądać można wystawę przygotowaną przez lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

– Ten jubileusz zostanie jeszcze bardziej podkreślony przez to, że współpatronem i współorganizatorem tegorocznej Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę będą bracia kapucyni, którzy przygotowują też konferencję i rozważania na czas wędrowania na Jasną Górę – mówi br. Derdziuk.

Historia zakonu w Lublinie trwa nieprzerwanie do dziś. W mieście są dwa klasztory kapucyńskie – na Krakowskim Przedmieściu oraz na Poczekajce, gdzie mieści się postulat, seminarium oraz ponowicjat Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Warszawskiej. Ponadto bracia są kapelanami w szpitalu przy alei Kraśnickiej w Lublinie, a także spełniają posługę rekolekcjonistów i kaznodziejów. Są spowiednikami sióstr w domach zakonnych. Dwóch z nich jest nauczycielami akademickimi – na KUL-u pracują br. prof. Andrzej Derdziuk i br. dr Tomasz Mantyk z Katedry Nauk o Rodzinie. Rok temu zmarł wybitny profesor historii Kościoła, znawca dziejów Lublina, profesor nauk teologicznych br. Roland Prejs.

O działalności Zakonu Kapucynów w dzisiejszym Lublinie mówi o. Andzrej Derdziuk. POSŁUCHAJ!

o. A. Derdziuk: Działania podejmowane przez braci kapucynów w Lublinie
Video Player is loading.
Czas 0:00
Czas trwania 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Pozostały czas 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected